Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Jaśniejący punkt na mapie Śląska 
Infrastruktura (2007-12-04) wróć do strony głównej


Z Tomaszem Raczyńskim, prezesem zarządu Kolporter Expo, rozmawiają Anna Krawczyk i Joanna Nikolska.


]"Infrastruktura": W styczniu przyszłego roku zorganizowana zostanie pierwsza impreza wystawiennicza w Państwa nowo budowanym Expo Silesia. Czy nie obawia się Pan, że kolejne centrum targowe nie wzbudzi zainteresowania?

Tomasz Raczyński: Wręcz przeciwnie. W Polsce brakuje obiektów targowych o odpowiednio wysokim standardzie, mogących działać na skalę makroregionalną - europejską. Tymczasem na profesjonalnych imprezach wystawienniczych od kilku lat obserwują się ciągły wzrost liczby uczestników. Przedsiębiorcy przekonali się, że targi to idealne narzędzie marketingowe, umożliwiające zarówno monitoring konkurencji, jak i doskonałą prezentację własnych osiągnięć czy nawiązanie współpracy z partnerami z zagranicy. Targi rozwijają się i będą rozwijały - to tendencja światowa. A Centrum Expo Silesia już na długo przed uruchomieniem wzbudziło ogromne zainteresowanie reprezentujących bardzo różne branże przedsiębiorców.
Znamy potrzeby rynku, mamy zespół doświadczonych menedżerów, którzy od lat z sukcesami organizowali imprezy targowe w Polsce i za granicą. Mimo iż oficjalne otwarcie dopiero nastąpi, już od kilku miesięcy przyjmujemy przez zewnętrznych organizatorów rezerwacje terminów. Sam proces organizacyjny targów i wystaw jest również bardzo zaawansowany. To wyraźnie pokazuje, jak trafiona była to inwestycja.
Region śląski - najbardziej uprzemysłowiona i jedna z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie części Polski - potrzebuje swojego centrum targowego. Expo Silesia doskonale wpisuje się w plany rozwoju regionu. Nie zawaham się powtórzyć tezy, że brak dobrze przygotowanych ośrodków wystawienniczych szkodzi szybko rozwijającej się polskiej gospodarce. Expo Silesia w dużej części wypełni tę lukę i w niedługim czasie zacznie oddziaływać na kraje ościenne.

- Czy plan ekspozycji na przyszły rok jest już znany? Która z imprez będzie najważniejsza?

- Przyszły rok zapowiada się bardzo pracowicie. Przygotowujemy szereg wystaw i targów o mocno zróżnicowanej tematyce i stopniu umiędzynarodowienia, m.in. targi gołębi pocztowych EXPOGołębie, targi turystyczne INTOUREX, targi fitness i zdrowego stylu życia KeepFIT, targi antykorozyjne SURFPROTECT, targi logistyczno-transportowe LOGISTEX, targi farmaceutyczne SILESIA FARMACJA, targi przemysłu samochodowego MOTO-SERVICE EXPO. W programie znajdą się również targi spawalnicze Expo-WELDING, targi metali i stali STEEL-MET oraz targi budowlane SIBEX. To aktualnie publikowane pozycje naszego kalendarza. Zapewniam jednak, że w 2008 r. odbędzie się jeszcze kilka targowych imprez niespodzianek.
Wszystkie przygotowywane imprezy wystawiennicze mają dla nas ogromne znaczenie, bez względu na charakter czy zakres branżowy. Ośrodek zaczyna działalność, a każda z tych imprez może w przyszłości stać się liderem w swojej branży. Jeśli jednak miałbym wskazać najbardziej prestiżowe przedsięwzięcie, to bez wątpienia będzie nim towarzysząca Światowemu Kongresowi Górniczemu Światowa Wystawa Górnicza MINING EXPO 2008. W organizowanej w dniach 9-12 IX wystawie wezmą udział czołowi światowi producenci maszyn, sprzętu i wyposażenia dla górnictwa. Zorganizowane zostaną specjalne pawilony narodowe Chin, Indii, Turcji oraz Pawilon Afrykański grupujący firmy z tego kontynentu MINING EXPO to pierwsza światowa wystawa, jaka będąc miała miejsce w Polsce.

- Czy imprezom wystawienniczym będą towarzyszyć konferencje naukowe?

- Zdecydowanie tak. Wystawa połączona z blokiem seminariów czy konferencji to doskonale sprawdzona targowa formuła, wysoko oceniana przez wystawców. Tego typu dodatkowe imprezy pozwalają bowiem na zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi danej branży, dają unikalną możliwość wymiany doświadczeń. Świat targów i nauki naturalnie się przenika. Wiemy o tym dobrze i dlatego od początku działalności stawiamy na współpracę z wiodącymi w swoich branżach instytutami naukowymi i instytucjami branżowymi.

- Jaką powierzchnię wystawienniczą będzie miało Expo Silesia?

- Centrum Targowo-Wystawiennicze Expo Silesia będzie tworzone etapami. W pierwszym, który właśnie dobiega końca, przygotowane zostanie 13 500 m2 powierzchni wystawienniczej w nowoczesnym klimatyzowanym pawilonie, wyposażonym we wszystkie potrzebne wystawcom media. Oddany do użytku zewnętrzny teren wystawienniczy to ponad 20 000 m2. Oprócz tego dostępny będzie także parking na 1000 samochodów oraz sale konferencyjne o pojemności 400 osób, z możliwością dowolnej aranżacji i podziału na mniejsze sale.
W kolejnych etapach będziemy rozbudowywać zarówno pawilony, jak i zewnętrzną powierzchnię wystawienniczą. Docelowo Centrum Expo Silesia będzie dysponować halami o powierzchni 35 000 m2. Na terenie obiektu znajdzie się także kompleks restauracyjno-handlowy i hotel.

- Jak wygląda kwestia infrastruktury, w tym tak ważne skomunikowanie centrum z resztą kraju i Europą?

- Konstrukcja architektoniczna Expo Silesia umożliwia aranżację kilku wystaw jednocześnie. Funkcjonalny układ obiektu został specjalnie zaprojektowany tak, aby spełnić potrzeby bardzo wymagającej grupy odbiorców. Obiekt jest doskonale skomunikowany - był to jeden z czynników decydujących o lokalizacji inwestycji właśnie w tym miejscu. Bezpośrednia bliskość dwóch międzynarodowych portów lotniczych - krakowskiego w Balicach i katowickiego w Pyrzowicach - autostrady i dróg szybkiego ruchu zapewnia świetną komunikację tak wystawcom krajowym, jak i zagranicznym. Expo Silesia leży przy drodze dwupasmowej nr 94 Kraków-Katowice w odległości zaledwie 2 km od jego węzła z ekspresową S1 Warszawa-Cieszyn. A w odległości zaledwie 10 minut jazdy samochodem znajduje się autostrada A4. Taki sam czas wystarczy, aby dostać się do centrum Katowic - serca aglomeracji śląskiej, to niezaprzeczalne atuty.

- Dziękujemy za rozmowę.