Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Ofensywa polskiego wystawiennictwa 
MM Magazyn Przemysłowy (2007-12-22) wróć do strony głównej


"MM Magazyn Przemysłowy" rozmawia z Grażyną Grabowską - prezesem spółki Targi w Krakowie, Tomaszem Raczyńskim - prezesem firmy Kolporter Expo z Kielc oraz Przemysławem Trawą - prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich.


MM: Na jakich imprezach targowych, które Państwo organizowali w 2007 r., było najwięcej wystawców?

Grażyna Grabowska: - W tym względzie nic się nie zmieniło - od kilku lat najwięcej firm wystawia się na Targach Książki w Krakowie, organizowanych przez nas zawsze pod koniec października. Nie oznacza to jednak, że są to nasze największe targi. Po prostu branża wydawnicza nie potrzebuje bardzo dużych stoisk. Małe wydawnictwa często zamawiają sześcio-, a nawet trzymetrowe stoiska. Dlatego w naszej hali targowej mieści ich się więcej niż na targach branż przemysłowych, na których są potrzebne kilkudziesięciometrowe stoiska.

Tomasz Raczyński: - O taką ocenę będę mógł pokusić się za rok, bowiem dopiero w styczniu 2008 r. ruszamy pełną parą. Wtedy rozpoczyna działalność nasz ośrodek targowy Expo Silesia w Sosnowcu - nowe centrum wystawiennicze w aglomeracji śląskiej. Inwestycja Grupy Kolporter to ponad 17 ha powierzchni, docelowo 35 tys. m2 hal wystawienniczych, parkingi na 1,5 tys. samochodów, specjalny teren do prezentacji ciężkich maszyn, nowoczesne centrum konferencyjne. Obiekt będzie świetnie zlokalizowany. Bezpośrednia bliskość dwóch lotnisk międzynarodowych, autostrady, dróg szybkiego ruchu i ogromnej aglomeracji przemysłowej daje nam praktycznie na starcie pozycję targowego lidera w południowej Polsce. W 2007 r. inwestycja była dla nas absolutnym priorytetem i na niej się skoncentrowaliśmy. Zorganizowaliśmy kilka imprez w wynajętych obiektach, ale kalendarz targowy na 2008 r. dotyczy już imprez, które będą organizowane w naszym centrum targowo-wystawienniczym.

Przemysław Trawa: - Co roku w wydarzeniach targowych organizowanych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich bierze udział około 11 500 wystawców, w tym około 3000 firm zagranicznych z 60 krajów świata - z czego 75% wystawców to firmy z UE. Targi w Poznaniu wybiera 58% wszystkich zagranicznych wystawców obecnych w Polsce.

Liczba wystawców na terenie MTP regularnie wzrasta. Wystarczy spojrzeć na Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma. Na przykład w 2003 r. na Budmie prezentowało się ponad 1000 wystawców, w 2005 było ich ponad 1100, podobnie w 2006, a w tym roku na Budmie wystawiło się blisko 1300 firm. Trudno się dziwić, bo Budma to targi, które zajmują co roku największą powierzchnię wystawienniczą. Równie dużą popularnością wśród klientów MTP cieszą się Targi Innowacje-Technologie-Maszyny ITM Polska. Udział w tegorocznej edycji wzięło około 1300 firm.

Z dużym zainteresowaniem spotkały się także; Polagra-Food - blisko 500 wystawców w 2007 r., Targi Techniki Motoryzacyjnej - 472 wystawców, Meble - 422, Targi Edukacyjne oraz Drema - każde zgromadziły w tym roku ponad 370 wystawców.

Z zainteresowaniem spotkały się również tegoroczne nowości: Expo-power, Agro-Premiery, Pakfood, Boat Expo, Bakepol, Special Days czy Dremasilesia-Mebelexpo (organizowane wspólnie z targami katowickimi).

Jakie branże przemysłowe zwiększyły swój udział w targach, a jakie zmniejszyły?

G.G.: - Ten rok był dla nas bardzo udany - żadna branża nie zmniejszyła swojego udziału w targach. Wszystkie nasze imprezy w 2007 r. były większe pod każdym względem niż w 2006. Dotyczy to nie tylko targów branżowych, takich jak Eurotool (Targi Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów), Krakdent (Targi Stomatologiczne) czy Horeca (Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii), ale nawet imprezy organizowanej przez nas dla fanów motoryzacji - Tuning Show. W tej chwili - jeszcze nieoficjalnie - szacujemy wzrost wykorzystanej powierzchni na około 10%.

T.R.: - Na ten temat z pewnością wypowiedzą się przedstawiciele innych ośrodków wystawienniczych. My koncentrujemy się na poszukiwaniu własnej, unikalnej oferty targowej, dobrego kalendarza imprez o charakterze mieszanym, specjalistyczno-konsumenckim. Z imprez o charakterze przemysłowym bardzo dużym zainteresowaniem firm cieszą się targi spawalnicze ExpoWelding oraz targi logistyki Logistex. Na szybki rozwój mają szanse targi zabezpieczeń antykorozyjnych Surfprotect oraz targi metali i stali Steelmet.

Jednak najważniejszym wydarzeniem targowym, które przygotowujemy w przyszłym roku we wrześniu, będzie Światowa Wystawa Górnicza Mining Expo 2008, integralna część 21. Światowego Kongresu Górniczego. To z pewnością jedno z czołowych targowych wydarzeń przyszłego roku w Polsce - zarówno z uwagi na rozmach, liczbę wystawców, jak i światowy prestiż. To pierwsza w Polsce wystawa o randze światowej, prestiżowe spotkanie przedstawicieli czołowych koncernów górniczych i wydobywczych. Na Mining Expo będziemy gościć światową czołówkę firm z Europy i Ameryki, Chin, Indii, również z Afryki. Nasz obiekt nadaje się znakomicie do zorganizowania takiej wystawy - będzie to jego mocny, międzynarodowy debiut. Przyszłoroczny 21. World Mining Congress odbędzie się na 50-lecie tej światowej organizacji, więc zarówno obrady kongresu, jak i wystawa Mining Expo będą miały szczególną oprawę.

P.T.: - Polski rynek targowy dojrzewa, a efektem tego jest m.in. zmiana cyklu organizacji targów. Wszystko zależy od tego, jak szybko dana branża się rozwija i jak szybko powstają nowości. Na przykład targi maszyn i urządzeń przechodzą lub przejdą w najbliższym czasie na cykl dwuletni, ponieważ nowości w tych branżach częściej się nie pojawiają. Za to w modzie oferta zmienia się tak często, że targi mody można organizować dwa razy do roku.

Z obserwacji wynika, że najszybciej rozwijają się branże: inwestycyjna, meblarska i drzewna, metalurgiczna oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Zainteresowanie firm najlepiej ocenić po wynikach naszych targów. Wśród wszystkich targów w Polsce, liderami w swoich branżach są: Polagra-Food i Polagra-Tech, ITM -Innowacje-Technologie-Maszyny, Poleko - Międzynarodowe Targi Ekologiczne, Tour Salon, Meble, Drema -Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego. Na wszystkich tych targach notujemy zwiększone zainteresowanie firm. Przykładem gwałtownego rozwoju są targi turystyczne Tour Salon - w tym roku ich powierzchnia była o 40% większa niż w 2006.

Trzeba zaznaczyć, że część targów skierowana jest do wąskiego grona odbiorców. W związku z tym liczba wystawców nie jest duża, jednak obejmuje zdecydowaną część całej branży. Przykładem takich targów jest Fit-Expo, poświęcone tematyce fitness i aktywnemu trybowi życia, czy też Expopower - targi poświęcone energetyce.

Czy w najbliższym czasie przewidują Państwo poszerzenie swojej oferty o nowe imprezy i tematy targów?

G.G.: - W 2007 r. wprowadziliśmy do kalendarza dwie nowe imprezy - targi spawalnicze Euroweld oraz targi wyposażenia Spa & Wellness. W następnym roku chcemy ugruntować ich pozycję na rynku oraz znacznie rozwinąć dział organizacji konferencji i kongresów, organizując nie tylko spotkania naukowe, towarzyszące targom, ale również samodzielne, duże kongresy, np. z sektora biotechnologii - Central European Congress of Life Sciences.

T.R.: - Trudno mówić o poszerzaniu oferty. Dopiero ją tworzymy - na 2008 r. zaplanowaliśmy kilkanaście targów i wystaw. Ale oczywiście myślimy o stałym rozwoju portfolio. W tej chwili podajemy do publicznej wiadomości 14 tematów targowych, ale kolejne są w obróbce. Część z nich wejdzie jeszcze do programu targów nadchodzącego roku. Głównie będą to imprezy o tematyce przemysłowej. Na pewno będziemy starali się mocno zaakcentować branże charakterystyczne dla Śląska - przemysł wydobywczy, metalurgiczny, chemiczny, energetyczny, nowoczesne technologie.

Mimo trochę innego charakteru ciekawym przykładem skuteczności naszych poszukiwań jest np. I Forum Praktyków Rynku Prasowego Pressforum - prekursorska w skali Europy konferencja połączona z wystawą, którą Kolporter Expo organizuje w Warszawie. W mijającym roku gościliśmy na niej około 200 praktyków branży prasowej, m.in. prezesów największych wydawnictw, dyrektorów wydawniczych, redaktorów naczelnych, szefów drukarni prasowych, domów mediowych i agencji reklamowych, a także wielu innych przedstawicieli branży medialnej.

P.T.: - W 2006 r. wprowadziliśmy 9 nowych produktów, w 2007 - 13, a w 2008 wprowadzamy 6 nowości. Będą to: Aquazoo - Targi Akwarystyczne; Tex-Style - Targi Tkanin, Odzieży i Dodatków (zmodyfikowane Targi Odzieży i Tkanin); BeautyVision - Forum Kosmetyki i Solariów; Budma Interior - Targi Wykończenia i Renowacji Wnętrz; Komtechnika - Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej; Glas-Stone - Targi Szkła i Kamienia.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, targi wprowadzają także coraz więcej specjalistycznych imprez. Przykładem jest podział targów Polagra-Farm na Roltechnikę, Farmę, Gardenię oraz Polagrę-Premiery. Nowe targi specjalistycznie obejmujące zagadnienia rolnicze zostały bardzo dobrze przyjęte przez firmy z Polski i zagranicy.

W chwili obecnej MTP planuje zorganizowanie ponad 50 wydarzeń targowych w 2008 r. Do tego trzeba doliczyć wydarzenia, które odbędą się w Centrum Kongresowym Poznań -Targi. W przyszłym roku niewątpliwie znaczącym wydarzeniem dla poznańskich targów będzie konferencja klimatyczna ONZ.

A jak przedstawia się frekwencja gości? Wiadomo, że podstawową zasadą organizacji targów jest nie tylko przyciągnięcie jak największej liczby wystawców, ale również zwiedzających.

G.G.: - Bardzo dobre pytanie - zadowolenie wystawców z ich udziału w targach wiąże się bezpośrednio z ich zadowoleniem z zaproszonych klientów. Nie chodzi tu o liczbę gości, ale o ich - brzydko mówiąc - jakość. Czyli - chodzi o zainteresowanie targami tych grup branżowych, na które czekają wystawcy. Producentów narzędzi i materiałów stomatologicznych nie interesuje klient docelowy - pacjent - ale stomatolog; producentów urządzeń i mebli dla hotelu czy gastronomii analogicznie - nie konsument, ale gestor bazy hotelowej, właściciel restauracji itd. Zachęcenie takich profesjonalnych odwiedzających, klientów naszych klientów, jest znacznie trudniejsze i kosztowniejsze niż zachęcenie mieszkańców miasta i okolicy do odwiedzenia targów konsumenckich. Na szczęście i tutaj możemy się pochwalić tendencją wzrostową - o około 9%. To bardzo dużo, jeśli będzie się pamiętać, że mówimy o profesjonalnych zwiedzających, a nie o kolekcjonerach folderów i gadżetów firmowych.

T.R.: - To jeden z kanonów wystawiennictwa. My jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że wszystko budujemy od nowa - tworzymy nowy obiekt i nowy program targów. To trudne zadanie, ale jestem pewien, że uda nam się ożywić potencjał wystawienniczy Śląska. Profesjonalizm obsługi, nowoczesne rozwiązania, komfortowy obiekt, dogodna lokalizacja - to atuty, które powinny przyciągnąć wystawców z zagranicy i zachęcić większą ilości krajowych firm do udziału w targach.

Dla zwiedzających z kolei duże znaczenie będzie miat ciekawy, zróżnicowany program targów. Oprócz typowych wystaw przemysłowych, skierowanych do specjalistów, będą także imprezy skierowane do szerokiego grona odbiorców. Centrum targowo-wystawiennicze Expo Silesia rozpocznie swoją działalność od takiej właśnie wystawy - targów gołębi ExpoGołębie, Następnie odbędą się bardzo atrakcyjne dla widzów targi turystyki lntourex, targi fitness KeepFit, targi budowlane Sibex czy targi techniki motoryzacyjnej Moto-Service Expo. Będziemy na nich gościć mnóstwo widzów, głównie mieszkańców aglomeracji.

P.T.: - Liczba zwiedzających sukcesywnie wzrasta. Około 315 000 zwiedzających z 60 krajów to w przeważającej mierze specjaliści.

Międzynarodowe Targi Poznańskie wprowadziły jako pierwsze i na razie jedyne w Polsce rejestrację zwiedzających. Dzięki temu wystawcy mogą poznać profil targowych gości i ich zainteresowania.

Od targowych gości zależy, które targi zyskają popularność i przetrwają, a które znikną z kalendarza imprez. Wystawcy coraz częściej oczekują bowiem konkretnych osób w swoich stoiskach - przyjeżdżając na targi po kontakty biznesowe, chcą wiedzieć, kto będzie odwiedzał wybraną imprezę. Stąd konieczne staje się wprowadzanie usług związanych z zapewnieniem zwiedzającym jak najszerszej informacji targowej oraz coraz lepszych warunków pobytu na targach, a wystawcom szczegółowej informacji o profilu targowych gości. Popularne stają się usługi hosted buyers. Jest to specjalna oferta dla handlowców zapraszanych imiennie na targi. Doskonałym tego przykładem jest wydarzenie Buy Poland, podczas którego spotykają się specjaliści z branży turystycznej. W czasie tegorocznego Buy Poland zorganizowano około 3000 spotkań - w ubiegłym roku było ich tylko 800.

Warto dodać, że targi coraz bardziej postrzegane są jako platforma marketingu bezpośredniego, okazja do dyskusji z profesjonalistami oraz możliwość nawiązania kompleksowych kontaktów z szeroką grupą odbiorców.

Czy alianse, fuzje wśród firm wystawienniczych nie są sposobem na umocnienie pozycji i rozwój w przyszłości?

G.G.: - Wydaje mi się, że na odpowiedź na to pytanie jeszcze za wcześnie. Przemysł targowy w Polsce istnieje niecałe 20 lat (od lat dziewięćdziesiątych ub. wieku zaczęty powstawać inne, poza Poznaniem, centra targowe). Nie mamy w Polsce przepisów prawnych przystosowanych do rynku targowego. Przepisy finansowe ciągle się zmieniają. Powstają nowi organizatorzy targów, a inni odchodzą. Sama terminologia jest niedoprecyzowana - targami nazywamy każdy kiermasz, giełdę, jarmark. W tej chwili w Rynku w Krakowie stoją budki, w których handluje się słodyczami, ozdobami świątecznymi czy biżuterią i nazywa się to Targami Bożonarodzeniowymi. Sądzę, że potrzebujemy jeszcze kilkunastu lat, żeby usystematyzować działalność targową - tymi działaniami zajmuje się obecnie Polska Izba Przemysłu Targowego, a do niedawna Polska Korporacja Targowa.

T.R.: - Fuzja i konsolidacja oznacza dominację. A sytuacja, w której bardzo wyraźnie dominuje jeden ośrodek, jest dla rynku niekorzystna. Oznacza ustalone portfolio wystaw, nie wymaga kreacji nowych rozwiązań. Wiadomo też, że już jedna taka fuzja na polskim rynku była. Trwała kilka lat. Pamiętamy doskonale, że właściciele firm spotkali się w sądzie i tam też owa fuzja się zakończyła. Według mnie w Polsce brakuje profesjonalnych ośrodków, dysponujących odpowiednim standardem i przystosowanych do prowadzenia wielkich wystaw. Na to od lat narzekają wystawcy. Gospodarka na tym traci. Znamy te potrzeby. Expo Silesia to obiekt nowoczesny, funkcjonalny i przede wszystkim komfortowy dla naszych gości. Na razie nie mamy więc powodów, by myśleć o umocnieniu swojej pozycji poprzez fuzje. Jesteśmy częścią Grupy Kapitałowej Kolporter - jednej z największych i najbardziej dynamicznych organizacji gospodarczych w Polsce. To zaplecze gwarantuje nam pełną stabilizację, a plany rozwojowe możemy spokojnie realizować przez wiele lat - z korzyścią dla polskiego rynku targowego i gospodarki.

P.T.: - Rynek targowy będzie w najbliższym czasie kształtowany przez dwie tendencje - konsolidację i globalizację. Konsolidacja będzie polegać na kupowaniu imprez przez innych organizatorów oraz na przenoszeniu targów z jednych ośrodków do innych. Globalizacja natomiast spowoduje zmniejszenie liczby targów o randze międzynarodowej organizowanych w Polsce przez polskich organizatorów. W to miejsce będą wchodzili organizatorzy zagraniczni z klonami swoich imprez.

Międzynarodowe Targi Poznańskie m.in. podpisały umowę dotyczącą organizacji przez Exactus na terenie MTP Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE. Nowe miejsce wystawy -przestrzenne, klimatyzowane pawilony MTP - daje większe możliwości aranżowania powierzchni stoisk, organizacji kursów, szkoleń i warsztatów w salach konferencyjnych.

Współpracujemy także z MTK w Katowicach przy organizacji Dremasilesia-Mebelexpo. Należy pamiętać, że odbywające się w Katowicach od ponad czternastu lat targi Mebelexpo to impreza, która prężnie rozwijała się z roku na rok. Od wielu lat była najważniejszą tego typu ekspozycją w południowej Polsce. Organizatorzy Dremasilesia-Mebelexpo spodziewają się zatem licznego udziału zarówno tych wystawców, którzy od lat prezentowali swoje oferty w Katowicach, jak i tych, którzy na Śląsku będą po raz pierwszy.

Ta szeroka współpraca przy tworzeniu targów ma stać się promocją Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz zaowocować licznymi kontaktami z nowymi partnerami biznesowymi. Niewykluczone, że rozwiniemy współpracę z innymi organizatorami targowych imprez i będziemy kontynuować ją także na innym polu.

Dziękuję Państwu za rozmowę. MM


Rozmawiał: Adam Krzyżowski