Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Gazeta Wyborcza
Otwarto centrum targowo-wystawiennicze Expo Silesia 
Gazeta Wyborcza (2008-01-10) wróć do strony głównej


Przygotowane kosztem ok. 45 mln zł pierwsze obiekty centrum targowo-wystawienniczego otwarto w czwartek w Sosnowcu. Docelowo centrum ma stać się jednym z największych podobnych kompleksów w Polsce.


Właściwą działalność budowany kompleks Expo Silesia zainauguruje 25 stycznia. Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie odbędą się w pierwszej z gotowych już hal kompleksu - o powierzchni ok. 13,5 tys. metrów kwadratowych.

Inwestorem przedsięwzięcia jest spółka Kolporter Expo z grupy kieleckiego Kolportera, która w 2006 r. kupiła 17 ha gruntu po dawnej fabryce silników "Silma", z biurowcem i kompleksem hal o łącznej powierzchni 35 tys. m kw.


Według prezesa Kolportera Expo Tomasza Raczyńskiego, imprezy wystawiennicze od kilku lat notują coraz większą liczbę uczestników. "Decyzja o inwestycji w profesjonalny obiekt wystawienniczy w najbardziej uprzemysłowionym regionie kraju, który - co ciekawe - takiego obiektu nie posiadał, to normalna strategia biznesowa" - wskazał.


Przedstawiciele firmy Kolporter Expo od początku nie ukrywali, że na decyzję o lokalizacji wartej w sumie ponad 100 mln zł inwestycji na terenie aglomeracji katowickiej wpłynęła luka rynkowa oraz niejasna sytuacja Międzynarodowych Targów Katowickich po katastrofie największej hali wystawowej tej spółki, w której w styczniu 2006 r. zginęło 65 osób.


W ramach otwartego w czwartek pierwszego etapu inwestycji przygotowano pierwszą z hal - wyposażoną m.in. w standardowe media i klimatyzację. Oddano też do użytku większą część zewnętrznego terenu wystawienniczego o pow. ponad 20 tys. m kw. oraz parking na 1 tys. samochodów i sale konferencyjne dla ok. 400 osób.


W kolejnych etapach zmodernizowane zostaną wszystkie pozostałe pawilony oraz zewnętrzna powierzchnia wystawiennicza, która docelowo ma objąć 35 tys. m kw. Na terenie centrum mają również znaleźć się: kompleks restauracyjno-handlowy, czterogwiazdkowy hotel i kolejne parkingi. Całość kosztów ma zamknąć się w kwocie 100 mln zł.


Docelowo sosnowieckie centrum bezpośrednio ma zatrudnić ponad 100 osób. Przedstawiciele inwestora i miejscowego samorządu są jednak przekonani, że wokół targów powstanie wiele kolejnych miejsc pracy.

Właściciele Expo Silesii, obok standardowej działalności targowej, zamierzają organizować na terenie kompleksu również inne imprezy, m.in. rozrywkowe i kulturalne. Do czerwca tego roku na terenie centrum odbędzie się 11 targów i wystaw, m.in. Międzynarodowe Targi Antykorozyjne SURFPROTECT oraz impreza Motor Bike Show Central Europe 2008.


Kielecka grupa Kolporter skupia 12 spółek, zajmujących się m.in. całościową obsługą punktów handlowych i sieci sprzedaży, produkujących kioski, wyposażenie sklepów i biura, a także świadczących usługi logistyczne, informatyczne, promocyjno- reklamowe, budowlane i windykacyjne.


Według ostatnich danych, przychody grupy Kolporter przekroczyły w 2006 r. 2,92 mld zł, a zysk sięgnął 15,34 mln zł. Spółka Kolporter Expo istnieje od kwietnia 2006 r.