Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Dziennik Zachodni
Parzybroda na otwarcie 
Dziennik Zachodni (2008-01-11) wróć do strony głównej


Wczoraj w Sosnowcu-Zagórzu uroczyście otwarte zostało Centrum Targowo-Wystawiennicze Expo Silesia, które powstało na terenach dawnej fabryki silników Silma. Inwestycja Grupy Kapitałowej Kolporter, która w 2006 r. kupiła 17 ha gruntu, z biurowcem i kompleksem hal o łącznej powierzchni 35 tys. mkw. kosztować będzie docelowo 100 mln zł. Niespodzianką dla wszystkich gości oraz uczestników niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który będzie pierwszą oficjalną imprezą na terenie targów, jest próba pobicia rekordu Guinnessa w gotowaniu tradycyjnej śląskiej zupy parzybrody.


Expo Silesia powstało w 15 miesięcy. W pierwszym etapie, który właśnie się zakończył powstało 13,5 tys. mkw powierzchni wystawienniczej w nowoczesnym klimatyzowanym pawilonie, wyposażonym we wszystkie potrzebne wystawcom media. - Zewnętrzny teren wystawienniczy to ponad 30 tys. mkw. Dostępny jest także parking na 1000 samochodów oraz sale konferencyjne o pojemności 400 osób. Docelowo Expo Silesia będzie dysponować halami o powierzchni 35 tysięcy mkw., kompleksem restauracyjno-handlowym i hotelem.

- Na profesjonalnych imprezach wystawienniczych od kilki lat obserwuje się ciągły wzrost liczby uczestników. Decyzja o inwestycji w najbardziej uprzemysłowionym regionie kraju, który, co ciekawe takiego obiektu nie posiadał, to normalna strategia biznesowa. Jestem przekonany, że w ciągu kilku lat Expo Silesia znacznie zmieni cały obraz Śląska - podkreśla Tomasz Raczyński, Prezes Kolporter Expo.

- Dzięki tej inwestycji wracamy do pierwszej ligi miast polskich, które rozwijają się. Cały czas zastanawialiśmy się, co należy zrobić w tym mieście, żeby zabezpieczyć jeszcze bardziej przyszłość jego mieszkańców i w końcu nam się udało - mówi Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.


Piotr SobierajskiRekordowa zupa

Wczoraj od podpalenia ognia pod wielkim kotłem na terenie targów rozpoczęło się również bicie rekordu Guinnessa.

Organizatorzy chcą ugotować 11,5 tys. litrów zupy parzybrody. Do jej przyrządzenia potrzebna będzie tona ziemniaków, dwie tony mięsa, cztery tony kapusty i setki kilogramów przypraw. - Parzybrodę będziemy gotować przez jedenaście godzin pod nadzorem Zbyszka Śliwińskiego z Przybędzy koło Żywca. Liczymy, że wszystko zakończy się sukcesem, czyli nowym rekordem - mówi Maciej Topolski, rzecznik Grupy Kolporter. W niedzielę podczas finału WOŚP wszyscy chętni będą mogli posilić jedną z 30 tysięcy porcji darmowej parzybrody.