Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Ruszyły największe targi 
Biznes Śląski (2008-01-16) wróć do strony głównej


Kolporter otworzył centrum Expo Silesia - ogromna inwestycja ma wypełnić lukę na targowej mapie regionu, ale i kraju.


Hala targowa powstała po generalnej przebudowie zlikwidowanej fabryki Silma i w niczym nie przypomina dawnego obiektu. Choć teren przed wjazdem na teren targów zalegają jeszcze świadczące o pośpiechu w ostatnich dniach przed oddaniem inwestycji zwały nieuporządkowanej ziemi, klimatyzowana hala o powierzchni 13,5 tys. mkw., w której wymieniono posadzkę i zbudowano nowy dach robi imponujące wrażenie. Z dawnej fabryki pozostawiono tylko metalową konstrukcję wybudowaną w latach 60.


W ekspresowym tempie

Nikodem Zygadło, dyrektor marketingu Expo Kolporter chwali spółkę Condite, która była generalnym wykonawcą prac. - Sprawili się w ekspresowym tempie i trudnych warunkach, bo przecież budowa trwała przez dwie zimy - mówi Zygadło. Sam przyznaje się do kilku nieprzespanych nocy w ciągu ostatniego tygodnia przed otwarciem. - Zaczynamy w bardzo dobrym momencie, kiedy rynek targowy w Polsce bardzo prężnie się rozwija. W dodatku w regionie brakuje obecnie takiego obiektu. Na taką lukę Śląsk nie może sobie pozwolić - mówi Zygadło. Pierwsza hala Expo Silesia nie jest ostatnią. Plany inwestycyjne Kolportera przewidują, że w kolejnych etapach powstanie docelowo 35 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej oraz hotel i restauracje. Maciej Toposki, rzecznik Kolportera podkreśla, że największym atutem obiektu jest jego uniwersalność. Wnętrza można dowolnie aranżować w stosunkowo krótkim czasie. - Hala jest też tak zbudowana, że jednego dnia może na nią wjechać ciężki sprzęt: maszyny górnicze, czy czołgi, a drugiego można tu np. urządzić dyskotekę - mówi Topolski.


Targi dla regionu

Kolporter podkreśla, że Expo Silesia ma doskonalą lokalizację - w promieniu godziny jazdy samochodem mieszka 8 mln ludzi, blisko są dwa lotniska: krakowskie Balice i katowickie Pyrzowice. Hala wystawiennicza leży przy dwupasmowej drodze nr 94 Kraków-Katowice, a dojazd do autostrady A4 zajmuje kilkanaście minut. Co prawda już dziś widać, że stan dróg dojazdowych od strony Dąbrowy i Sosnowca pozostawia wiele do życzenia, ale władze samorządowe zapowiedziały, że będą się starać to zmieniać. Z kolei Kolporter zapowiada, że pomoże w realizacji tych planów. Inwestycje drogowe są niezbędne, żeby uniknąć wielokilometrowych korków w czasie dużych imprez wystawienniczych. - Jestem przekonany, że za kilka lat Expo Silesia zmieni obraz całego Śląska. Będziemy organizować duże profesjonalne wystawy, rozwijać ofertę naszych targów, by stać się ośrodkiem liczącym się nie tylko w Polsce, ale i w Europie - mówił podczas otwarcia targów Tomasz Raczyński, prezes Kolporter Expo. W tym roku w Expo Silesia odbędzie się 17 imprez, m.in. targi turystyczne, farmaceutyczne i motoryzacyjne. We wrześniu szykuje się prestiżowa Światowa Wystawa Górnicza "Mining Expo 2008", towarzysząca Światowemu Kongresowi Górniczemu.Expo Silesia w liczbach

Czas budowy: 15 miesięcy

Konstrukcja hali: 500 ton stali

Do wybudowania hali wykorzystano: 4 tys. m3 betonu, 3 tys. ton piasku blisko 10 km pali fundamentowych, 100 km instalacji elektrycznej, 26 rozdzielnic elektrycznych, 36 central klimatyzacyjnych.


Pierwszą imprezą, która odbędzie się w nowej hali Expo Silesia będą Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych, które potrwają od 25 do 27 stycznia.

Wśród kolejnych zapowiedzianych na 2008 rok imprez są m.in.:
Międzynarodowe Targi Turystyki, Rekreacji i Wypoczynku INTOUREX
Targi Fitness, Zdrowie i Uroda KeepFIT;
Silesia Buliding Expo - SIBEX;
Międzynarodowe Targi Antykorozyjne SURFPROTECT;
Motor Bike Show Central Europe 2008;
Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu LOGISTEX;
Śląskie Targi Farmaceutyczne SILESIA FARMACJA;
Międzynarodowe Targi Przemysłu Samochodowego i Technik Motoryzacyjnych
MOTO-SERVICE EXPO;
Światowa Wystawa Górnicza MINING EXPO 2008;
Targi Przemysłu Gumowego RUB EXPO;
Międzynarodowe Targi Spawalnicze Expo-WELDING;
Międzynarodowe Targi Metali i Stali STEELMET.