Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Obudzić targowy potencjał regionu 
Europerspektywy (2008-02-20) wróć do strony głównej


Rozmowa z Tomaszem Raczyńskim, prezesem Zarządu Kolporter Expo.


Rozmawiamy w przededniu otwarcia Expo Silesia w Sosnowcu. Jakim „cudem” w miejscu, które nie miało tradycji wystawienniczych, udało się stworzyć centrum targowe? Skąd ta idea – czy stoją za nią wizjonerzy czy praktycy, którzy wiedzą, gdzie jest rynek na projekty targowe?

– Zapewniam, że w powstaniu Expo Silesia nie ma żadnego cudu. Jest przemyślana strategia biznesowa, poprzedzona analizą rynku i opierająca się na potencjale ludzi tworzących spółkę Kolporter Expo. Przyznam jednak, że osoby obserwujące naszą inwestycję, jej początek i stan dzisiejszy, rzeczywiście mogą odnieść wrażenie, że w ciągu tych kilkunastu miesięcy na terenie dawnej fabryki Silma wydarzył się cud. Gdy po raz pierwszy weszliśmy na teren, gdzie obecnie funkcjonuje już centrum Expo Silesia, wszystko co zastaliśmy, wymagało generalnego remontu. Praktycznie jedynym, ale bardzo istotnym nie zmienianym elementem była bardzo solidna konstrukcja nośna. W zasadzie wszystko pozostałe zostało zbudowane od podstaw, kosztem ogromnej pracy zespołów projektowych i budowlanych.

Cenię sobie zdrowe wizjonerstwo w biznesie. Zdrowe, czyli oparte o realia rynkowe, o konkretną wiedzę. I w tym kontekście mogę powiedzieć, że Expo Silesia było pewną wizją, celem, do którego dążyliśmy. Jest to jednocześnie element konkretnej strategii rozwoju spółki i całej Grupy Kapitałowej Kolporter. O regionie śląskim, jako miejscu lokalizacji centrum targowego myśleliśmy od dawna. Ten region ma bardzo dużo naturalnych atutów, niestety, w znacznej części niewykorzystanych. Ogromna aglomeracja, najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce z najlepszym układem komunikacyjnym, jedna z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie części kraju. I od kilku lat luka na rynku targowym - brak profesjonalnego obiektu i prężnego operatora targów, który obudzi potencjał drzemiący na tym rynku. W Sosnowcu trafiliśmy na najbardziej sprzyjający klimat, współpraca z samorządem od początku układała się bardzo dobrze. A poza tym teren, którym dysponujemy ma naprawdę idealne warunki lokalizacyjne. Bezpośrednia bliskość dwóch lotnisk międzynarodowych - w Balicach i Pyrzowicach, autostrady A4, dróg szybkiego ruchu zapewniają świetną komunikację nie tylko dla wystawców krajowych, ale także i dla zagranicznych. Expo Silesia leży bezpośrednio przy drodze szybkiego ruchu nr 94 Kraków-Katowice, jedynie 2 km od jej węzła z drogą ekspresową S1, łączącą Warszawę z Cieszynem. W zasięgu zaledwie 10 minut jazdy samochodem znajduje się autostrada A4. Tyle samo czasu zabiera, aby dostać się do centrum Katowic. Jednocześnie jest to położenie na obrzeżach aglomeracji. To wręcz wymarzone warunki do rozwoju targów.


„Chcieć to móc” – powiada przysłowie – i w Waszym przypadku sprawdza się to idealnie; tak bardzo chcieliście, że nawet dramatyczne wydarzenia nie przeszkodziły Wam uruchomić Centrum.

– Pożar na szczęście nawet w minimalnym stopniu nie zagroził nowym obiektom Expo Silesia, spłonęła jedna ze starych hal znajdujących się terenie na dawnej fabryki Silma. Nie wpłynął również na harmonogram inwestycji, choć napędził nam wiele strachu. Prace przy budowie Expo Silesia rozpoczęły się przed rokiem. Centrum tworzone jest etapami. W pierwszym, który dobiegł końca, przygotowane zostało 13,5 tys. m2 powierzchni wystawienniczej w nowoczesnym klimatyzowanym pawilonie, wyposażonym we wszystkie potrzebne wystawcom media. Oddany do użytku zewnętrzny teren wystawienniczy to ponad 20 tys. mkw. Na terenie obiektu dostępny jest także parking na 1 tys. samochodów oraz sale konferencyjne o pojemności 400 osób, z możliwością dowolnej aranżacji i podziału na mniejsze sale. W kolejnych etapach trwać będzie rozbudowa zarówno pawilonów, jak i zewnętrznej powierzchnii wystawienniczej. Docelowo Centrum Expo Silesia będzie dysponować halami o powierzchni 35 tys. m2. Na terenie obiektu znajdzie się także kompleks restauracyjno-handlowy i, a w dawnym biurowcu - hotel. Ale już teraz – po zakończeniu pierwszego etapu prac – dysponujemy obiektem nowoczesnym, w pełni bezpiecznym i wyjątkowo funkcjonalnym, zaprojektowanym tak, aby spełnić potrzeby bardzo wymagającej grupy odbiorców. Konstrukcja architektoniczna Expo Silesia umożliwia np. aranżację kilku wystaw jednocześnie.


Jakie plany inwestycyjne macie na 2008 rok? Jakie zaplanowaliście imprezy na pierwszy rok działalności?

– Pierwszy rok działalności Centrum Targowo-Wystawienniczego Expo Silesia to kilkanaście imprez wystawienniczych o zróżnicowanym charakterze – od wąsko specjalizowanych wystaw branżowych, aż do międzynarodowych, wielkoprzemysłowych targów. Jednak większość targowych imprez w Expo Silesia związane jest z gospodarką całego makroregionu śląskiego. Rozpoczynamy Międzynarodowymi Targami Gołębi Pocztowych ExpoGołębie, najważniejszym - z uwagi na rangę i wielkość - wydarzeniem w tym roku będzie natomiast na pewno Światowa Wystawa Górnicza Mining Expo. Oprócz tego w tym roku w Expo Silesia odbędą się m.in. Międzynarodowe Targi Antykorozyjne Surfprotect, Międzynarodowe Targi Turystyki, Rekreacji i Wypoczynku Intourex, Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWelding, Targi Fitness Zdrowie i Uroda KeepFit, Międzynarodowe Targi Przemysłu Samochodowego i Technik Motoryzacyjnych Moto-Service Expo, Targi Silesia Building Expo Sibex, Targi Przemysłu Gumowego Rub Expo, Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu Logistex, Śląskie Targi Farmaceutyczne Silsia Farmacja, Międzynarodowe Targi Metali i Stali Steelmet, Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów Wirtotechnologia.


Panie prezesie, w jaki sposób będzie realizowany harmonogram Światowej Wystawy Górniczej Mining Expo 9–12 września 2008 r., największej imprezy realizowanej na terenach Expo Silesia w bieżącym roku? Czy scenariusz wystawy jest realizowany na bieżąco?

– Światowa Wystawa Górnicza MINING EXPO, będąca integralną częścią 21. Światowego Kongresu Górniczego potrwa od 9 do 12 września 2008. Szczegóły organizacyjne mamy już ustalone z komitetem organizacyjnym Kongresu, prace nad przygotowaniem wystawy idą pełną parą i zgodnie z ustalonym harmonogramem. To na pewno jedno z najważniejszych targowych wydarzeń w Polsce w 2008 roku. Towarzyszy Światowemu Kongresowi Górniczemu, który po raz drugi odbywa się w Polsce, w jubileusz 50-lecia powołania światowej organizacji o tej samej nazwie. Jesteśmy dumni, że będziemy organizatorem MINING EXPO, że wystawa o światowej randze i prestiżu będzie mogła odbyć się w aglomeracji śląskiej. To pierwsza w Polsce wystawa górnicza o charakterze światowym. Wezmą w niej udział czołowi producenci maszyn, sprzętu i wyposażenia dla górnictwa ze wszystkich kontynentów.


Jaką skalę będzie miało to wydarzenie, ilu wystawców zapowiada swój udział? Co ze „spóźnialskimi”? Czy dobór wystawców wynikał z jakiegoś podziału np. na kraj i zagranicę, na branże?

– Zgłoszenia od wystawców cały czas napływają, liczba firm rośnie praktycznie z dnia na dzień. Dziś jest to około 100 firm - osiem tysięcy metrów kwadratowych wynajętej powierzchni netto. Nie wprowadzaliśmy ani nie wprowadzamy żadnych ograniczeń w zakresie przyjmowania zgłoszeń, staramy się zachować maksimum elastyczności. Mogę więc zapewnić, że nawet dla tych, którzy dopiero zdecydują się na udział w MINING EXPO nie zabraknie miejsca, choć najbardziej atrakcyjne lokalizację są już zarezerwowane. Nie dzieliliśmy także wystawców według sztucznie ustalonych parytetów. Ta wystawa będzie miała ogromne znaczenie i dla Śląska, i dla całego przemysłu wydobywczego w Polsce. Stąd nacisk kładziemy na pełen profesjonalizm organizacji, na wysoki standard obsługi każdego wystawcy - bez względu na jego wielkość, pozycję rynkową czy specjalizację. Będziemy gościć wystawców z całego świata, zorganizowane zostaną specjalne Pawilony Narodowe - trwają rozmowy z przedstawicielami Chin, Indii, Turcji oraz Pawilon Afrykański grupujący firmy z całej Afryki. Również efektowną ekspozycję zaplanowały już czołowe polskie firmy związane z górnictwem, m.in. grupa Kopex, grupa Famur, grupa Glinik oraz polskie przedstawicielstwa firm JOY, Sandvik, trwają zaawansowane rozmowy z firmą DBT, która na MINING EXPO zamierza wystąpić już pod nową nazwą. Zapraszamy również inne firmy z polskiego rynku - światowa wystawa górnicza to niepowtarzalne miejsce do nawiązania owocnych kontaktów.


Przed kilkoma dniami nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu Expo Silesia. Na uroczystości udało się zgromadzić wiele wpływowych osób z regionu.

– Byliśmy zaszczyceni mogąc przyjąć na otwarciu Expo Silesia tak wielu wspaniałych gości. Chciałbym im w tym miejscu podziękować za to, że zdecydowali się nas wspierać. Od początku postanowiliśmy postawić na współpracę ze środowiskami samorządowymi, biznesowymi i naukowymi Śląska. Z tego m.in. powodu powstała Rada Expo Silesia, w skład której weszły osobistości, które dzięki swojej wiedzy, kontaktom oraz doświadczaniu będą nadawać kierunki dalszego rozwoju tego ośrodka targowego. W Sosnowcu powstał obiekt, który będzie miał w przyszłości wpływ na rozwój technologiczny i aktywizację gospodarczą całej aglomeracji śląskiej. To normalna funkcja profesjonalnego ośrodka wystawienniczego. Cieszymy się, że znaleźliśmy partnerów, którzy dostrzegają możliwość zmiany wizerunku Śląska. Profesjonalne targi przemysłowe będą temu sprzyjać. Postaramy się obudzić potencjał wystawienniczy, jaki drzemie w regionie i dzięki temu bardziej otworzyć go na międzynarodowe kontakty biznesowe, bo jestem pewien, że liczba gości z zagranicy na naszych targach będzie wzrastać w szybkim tempie.


Panie prezesie, rozpoczął się nowy rok 2008. Czy bieżący rok będzie dla dla Expo Silesia czasem budowania potencjału i zdobywania referencji, czy też pierwszym rokiem konsekwentnej pracy z ofertą targowo–wystawienniczą?

– Szczęśliwie potencjału nam nie brakuje, a referencje już teraz mamy dobre. Oczywiście, jestem przekonany, że z czasem będziemy zdobywali kolejne, ale nie jest to naszym celem nadrzędnym na ten rok. Praktycznie od momentu startu Expo Silesia, który nastąpił w pierwszym tygodniu stycznia zaczynamy organizację konkretnych wystaw i targów. Postaramy się skonsolidować liczne i rozproszone targi budowlane i stworzyć na Śląsku jedną silna imprezę dla tej branży, odbudujemy siłę i europejską pozycję targów spawalniczych, stworzymy godne tego regionu targi nowoczesnej metalurgii. Opublikowaliśmy portfolio targów na ten rok, ale oczywiście pracujemy nad kolejnymi imprezami, które niebawem znajdą się w kalendarium. Uważam, że dopiero pod koniec roku nabierzemy rozpędu. Kolejne lata to nowe wystawy, rozwój Expo Silesia i coraz bardziej imponujący obraz Śląska na targowej mapie Europy. To jest nasz cel.


Rozmawiał Janusz Pilszak