Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Nasz Kolporter
Rok inwestycji 
Nasz Kolporter (2008-04-23) wróć do strony głównej


Grupa Kapitałowa Kolporter w 2007 roku przeznaczyła na rozwój 132 mln zł.


Ubiegły rok był dla Grupy Kapitałowej Kolporter rekordowy pod względem kwot wydanych na inwestycje. Łączne nakłady przeznaczone przede wszystkim na rozwój działalności w nowych branżach, którymi są usługi kurierskie oraz działalność targowa i wystawiennicza, wyniosły 132 mln zł. Bardzo wysoki jest też przyrost przychodów Grupy - wyniósł on 18,38 procent.

Przychody Grupy Kolporter w 2007 r. po wyłączeniu obrotów pomiędzy spółkami Grupy wyniosły 3 mld 079 mln zł (w 2006 - 2mld 601 mln), zysk netto 7 mln 130 tys. zł (w 2006 - 15 mln 342 tys. zł). Zatrudnienie w Grupie wzrosło z 1300 do przeszło 2000 osób.
- Chcemy wykorzystać dobrą koniunkturę gospodarczą, dlatego zdecydowaliśmy się na rekordowe w historii Kolportera inwestycje, to spowodowało uzyskanie mniejszego niż rok wcześniej zysku netto. W przeciwieństwie do spółek giełdowych zależy nam nie na szybkim wygenerowaniu zysku, lecz maksymalnym rozwoju i zwiększeniu udziałów rynkowych - mówi Krzysztof Klicki, właściciel Grupy Kolporter.


NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Bardzo dobre wyniki finansowe osiągane przez Grupę zapewniły jej obecność w plebiscytach i rankingach gospodarczych. W 2007 roku Grupa Kapitałowa Kolporter
została Liderem Informatyki 2007 w konkursie tygodnika "Computerworld". Grupa zdobyła również tytuł Business Superbrands Polska 2007, w rankingu Business Superbrands, którego celem jest wyłonienie najsilniejszych i najbardziej rozpoznawalnych marek kategorii B2B, obecnych na polskim rynku. "Złoty wieżowiec" - siedziba Grupy Kolporter - został uznany za Budowę Roku 2006. Spółka Kolporter Service w grudniu 2007 roku otrzymała nagrodę "Złoty liść" - "Oskara" branży tytoniowej - przyznawaną przez koncern British American Tobacco. W konkursie rywalizowało 120 firm, Kolporter Service uzyskał tytuł "Partner Handlowy o zasięgu ogólnokrajowym", wyprzedzając w rywalizacji tak znane marki jak m.in. Lekkerland i McLane.
W tegorocznym rankingu wartości marek "Rzeczpospolitej" Kolporter awansował z 62 miejsca na 54 pozycję, zwiększając wartość marki o 41 procent, czyli o 44,6 mln zł (wartość marki Kolportera według "Rzeczpospolitej" wynosi 153,8 mln zł). W kategorii "Handel i Usługi" Kolporter zajął 21 pozycję, zwiększając w porównaniu z ub.r. moc marki o 23 pkt. - z 86 na 109 pkt.


RYNEK PRASOWY, PRZESYŁKI KURIERSKIE
Kolporter SA - największy prywatny dystrybutor prasy w Polsce, zwiększył o około 2 procent swoje udziały rynkowe, wyprzedzając w ten sposób swojego największego państwowego rywala i osiągając 45 procent (na podstawie danych ZKDP o wysokości sprzedaży). Przyrost sprzedaży prasy uzyskany przez Kolportera SA wyniósł w 2007 r. 10 procent.
Podczas minionych 12 miesięcy firma wdrożyła dwa duże projekty związane z rynkiem prasowym: w magazynach wprowadzono nowy system pakowania prasy (m.in. z użyciem nowoczesnych elektronicznych wyświetlaczy), który skraca czas potrzebny na przygotowanie dostaw i eliminuje pomyłki. Do przyjmowania zwrotów wdrożono system ich precyzyjnego liczenia z wykorzystaniem elektronicznych czytników kodów. Z całą pewnością można stwierdzić, że żaden z dystrybutorów prasy w Polsce nie dysponuje tak nowoczesną technologią.
Firma współpracuje dziś zarówno z punktami sprzedaży detalicznej, jak i wszystkimi ogólnopolskimi sieciami handlowymi i koncernami paliwowymi (jedynym wyjątkiem jest Statoil) - w sumie jest ich ponad 28,5 tysiąca. Blisko 12,5 tysiąca firm i instytucji zaopatrywanych jest w prasę w ramach prenumeraty.
Jednak nowym celem strategicznym największego polskiego dystrybutora prasy jest nie tylko dalszy wzrost udziałów w rynku prasowym, lecz także dywersyfikacja działalności poprzez wejście w pierwszym kwartale br. na rynek usług kurierskich i przesyłek drobnicowych.
- Tak, ta nowa branża wiązała się z naszymi największymi ubiegłorocznymi inwestycjami. Przeprowadziliśmy rekrutację i szkolenia nowych pracowników, zakupiliśmy specjalistyczne oprogramowanie, zainwestowaliśmy też w infrastrukturę - magazyny w 28 oddziałach i budowa nowego, dedykowanego przesyłkom kurierskim centrum dystrybucyjnego w Mościskach pod Warszawą o powierzchni blisko 11 tys. m kw. - mówi Grzegorz Fibakiewicz, prezes Kolportera SA.


DYSTRYBUCJA TOWARÓW POZAPRASOWYCH
Kolporter Service jest dziś właścicielem największej w Polsce sieci terminali do
doładowań prepaidowych, ich liczba wzrosła do 17 500 sztuk (wzrost ich liczby i sprzedaży doładowań w ciągu minionego roku o blisko 40 procent). Firma jest tez nadal jednym z największych dystrybutorów kart telekomunikacyjnych w Polsce (prepaidowych, do tanich połączeń międzynarodowych, kart TP SA), jednym z największych dystrybutorów towarów FMCG, (w tym wyrobów tytoniowych i leków sprzedawanych bez recepty). Kolejny segment działalności Kolportera Service to dostawy materiałów biurowych i eksploatacyjnych dla firm i instytucji.
- W 2007 roku odnotowaliśmy wzrost sprzedaży artykułów FMCG o 25 procent. Ugruntowaliśmy swoją pozycję w pierwszej piątce dystrybutorów papierosów w Polsce, jesteśmy liderem w sprzedaży prepaidów, Udało nam się pozyskać wielu nowych stałych kontrahentów, ich liczba przekracza już 20 000 - mówi Mateusz Wiśniewski, prezes Kolportera Service.
Sieć stałych odbiorców udało się znacząco poszerzyć m.in. przejmując w ub.r. obsługę klientów czterech lokalnych hurtowni i firm handlowych (pisaliśmy o tym w "Naszym Kolporterze"). Firma zainwestowała również w nowe magazyny we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie i Katowicach i zaczęta rozwijać patronacką sieć sklepów pod marką "Dobry Wybór" - na terenie kraju funkcjonują już 34 takie placówki.
Przychody firmy ogółem wzrosły o 79 proc.
- W bieżącym roku planujemy dalszy dynamiczny wzrost przychodów i liczby klientów - mówi prezes M. Wiśniewski.DETALICZNA SIEĆ SPRZEDAŻY

- W 2007 roku uruchomiliśmy 180 nowych saloników prasowych, ich sieć liczy obecnie 1040 punktów. Uzyskaliśmy w niej 12-procentowy wzrost marży - mówi Wiesław Tkaczuk, prezes zarządu Kolportera Sieci Handlowe. Przeprowadziliśmy też reorganizację zarządzania siecią saloników, dzięki centralizacji zarządzania dotyczącej m.in. służb finansowo-księgowych zaoszczędziliśmy około 1 mln zł.
Minione 12 miesięcy było okresem intensywnego rozwoju sieci salonów multimedialnych - przybyło sześć nowych salonów, przyrost sprzedaży wyniósł aż 76 procent. Kontynuowaliśmy też testowanie koncepcji funkcjonowania sieci naszych osiedlowych sklepów spożywczych "Meta - market spożywczy". Rozbudowaliśmy w nich kategorię "alkohole", zmodyfikowaliśmy też układ wnętrza i wprowadziliśmy nowe lady - dodaje Wiesław Tkaczuk, prezes zarządu Kolportera Sieci Handlowe. - W naszym sklepie internetowym kolporter.pl bardzo znacząco rozszerzyliśmy ofertę i udoskonaliliśmy dział obsługi klienta. Dzięki temu uzyskaliśmy kilkakrotny wzrost obrotów i uzyskaliśmy 3-procentowy wzrost marży.
W 2008 roku Kolporter Sieci Handlowe będzie nadal dynamicznie rozwijał sieć sprzedaży, koncentrując się na salonikach prasowych (ma powstać 180 nowych placówek) i salonach multimedialnych, ich liczba na koniec roku przekroczy 30 (w ciągu najbliższych miesięcy wzrośnie o 18).


INFORMATYKA
Na trudnym rynku informatycznym coraz mocniejszą pozycję zdobywa Kolporter Info SA - firma świadcząca kompleksowe usługi informatyczne.
- Rozwiązania implementowane u klientów Kolporter Info już trzykrotnie umożliwiły wyróżnienie nas mianem Lidera Informatyki według tygodnika "Computerworld". Uzyskaliśmy też nagrodę Grand Prix VI Międzynarodowej Wystawy Producentów i Użytkowników Kart i Systemów Karłowych - mówi Jarosław Ambroziak, prezes Kolportera Info. - Już trzy razy znaleźliśmy się w gronie najdynamiczniej rozwijających się polskich firm zdobywając w 2007 roku po raz kolejny tytuł "Gazeli Biznesu" przyznany przez redakcję dziennika gospodarczego "Puls Biznesu".
Kolporter Info SA uzyskał tytuł Firma Primus Inter Pares przyznawany firmom uznanym na rynku inwestującym w kapitał ludzki.
Przychody Kolportera Info wzrosty w 2007 roku o 63 procent, partnerzy biznesowi spółki to m.in. Microsoft, IBM, HR Lenovo, Fujitsu-Siemens, NTT, Maxdata, Deli, Novitus, Toshiba, APC.


BUDOWNICTWO I WYPOSAŻENIE WNĘTRZ
Generalny wykonawca obiektów budowlanych - spółka Condite odnotowała w 2007 roku
przyrost przychodów aż o 253 procent i zdobyła za biurowiec Grupy Kolporter
budowlanego Oskara, czyli nagrodę "Budowa Roku".
- Jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu minionych 12 miesięcy było oddanie przez nas do użytku Centrum Targowo-Wystawienniczego Expo Silesia - pawilonu o powierzchni 13,5 tys. m kw. i placów wystawienniczych o powierzchni 20 tys. m kw., które wybudowaliśmy w ciągu 9 miesięcy - mówi Wiesław Milcarz, prezes Condite. - Zakończyliśmy też inwestycję o bardzo ciekawej specyfice - studio nagrań telewizyjnych w Łodzi.
Na bieżący rok Condite planuje zrealizowanie kilkunastu dużych inwestycji jako generalny wykonawca i dalszy dynamiczny wzrost przychodów.


DZIAŁALNOŚĆ DEWELOPERSKA
Spółka Kolporter Development to firma specjalizująca się w inwestycjach mieszkaniowych i realizacji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych w systemie deweloperskim, na terenie całego kraju. W 2007 roku firma sprzedała blisko 100 mieszkań w największym osiedlu, które powstało w Kielcach w systemie deweloperskim. Obecnie spółka realizuje budowę III etapu tej inwestycji - kolejne 100 mieszkań.
- Zakupiliśmy kilka bardzo ciekawych pod względem inwestycyjnym terenów, jednak za wcześnie, aby mówić o szczegółowych planach dotyczących inwestycji, które będą tam realizowane - mówi Daniel Sztobryn, prezes Kolportera Development. - Sprzedaż planowana przez nas w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniesie 42 mln zł.


PROMOCJA I REKLAMA
Ta ogólnopolska firma, zajmująca się promocją, reklamą i merchandisingiem, dysponuje dziś kilkudziesięcioma tysiącami atrakcyjnych nośników i powierzchni reklamowych rozmieszczonych w sieciach handlowych oraz indywidualnych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.
- W 2007 roku z powodzeniem rozwijaliśmy niestandardowe akcje promocyjne (ambienty), wydawanie nagród w programach lojalnościowych organizowanych m.in. przez producentów artykułów spożywczych, instalowaliśmy materiały POS dla międzynarodowych sieci stacji benzynowych - mówi Arkadiusz Kamiński, prezes Kolportera Pormocja. - W tym roku na pewno będziemy nadal rozwijać sieć nośników reklamowych i na jeszcze większą skalę prowadzić działania promocyjne.
Biznesowi partnerzy Kolportera Promocja to m.in. Agora, Axel Springer Polska, Media Express, G+J, Bauer, Orange, Premium Foods, Tetley, Coty, Sobieski, Philip Morris Polska, Altadis oraz domy mediowe i agencje reklamowe.


FINANSE
Pretorius to firma zajmująca się Odzyskiwaniem wierzytelności na każdym etapie ich występowania.
- W 2007 roku uzyskaliśmy wzrost przychodów o 23 proc. Business Centre Club docenił jakość naszych usług - mówi Rafał Szcześniak, prezes Pretoriusa. - Uruchomiliśmy sześć biur regionalnych, wdrożyliśmy nowoczesny program Primus do zarządzania należnościami. Uzyskaliśmy też licencję MSWiA na działalność detektywistyczną i zostaliśmy przyjęci do elitarnej organizacji finansowej - Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
W planach Pretoriusa na 2008 roku jest wzrost przychodów o 48 proc.


TARGI, WYSTAWY I KONFERENCJE
Sztandarową inwestycją Grupy Kolporter w 2007 r. było uruchomione w styczniu br. Centrum Targowo-Wystawiennicze Expo Silesia - jeden z najnowocześniejszych ośrodków targowych w Polsce. Operatorem tego obiektu jest spółka Kolporter Expo. - Minione 12 miesięcy upłynęło w naszej firmie pod znakiem organizacji pracy na terenie nowego obiektu i przygotowania portfolio imprez targowych na 2008 rok. O tym, jak wielką pracę wykonaliśmy, świadczy fakt, że drugi co do wielkości ośrodek wystawienniczy w Polsce - Targi Kielce - w trzecim roku swojej działalności zorganizował 5 imprez targowych, a my w trzecim roku istnienia firmy zorganizujemy 26 imprez targowych w różnych branżach - podkreśla Tomasz Raczyński, prezes Kolportera Expo.


Maciej Topolski