Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Nowy gracz na targowej mapie Polski 
Rynki Zagraniczne (2008-06-05) wróć do strony głównej


Na Śląsku powstaje nowe centrum wystawiennicze Expo Silesia. Ambicją autorów tego przedsięwzięcia jest stworzenie ośrodka targowego na międzynarodową skalę, przygotowanego przede wszystkim na potrzeby przemysłu ciężkiego.


Tworzenia śląskiego centrum wystawienniczego podjął się autor sukcesu targów kieleckich, Tomasz Raczyński, a zarządzana przez niego spółka Kolporter Expo, powołana do realizacji tego przedsięwzięcia, jest częścią grupy kapitałowej Kolporter.

Od stycznia, kiedy to został ukończony pierwszy etap inwestycji, w hali Silesia Expo zlokalizowanej na terenie Sosnowca odbyło się już wiele imprez o bardzo zróżnicowanym charakterze. W ciągu niespełna pół roku odbyły się już imprezy od wystawy gołębi pocztowych poprzez targi motocyklowe po targi farmaceutyczne. Pierwszym wydarzeniem, a zarazem sprawdzianem możliwości nowopowstałego obiektu był finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego bawiło się ponad 17 tys. osób.

Na targowej mapie Polski wyraźnie wybijają się dwa główne ośrodki - Poznań i Kielce. Do nich należy niemal 2/3 rynku wystawienniczego w Polsce. Na razie żadna z większych aglomeracji nie posiada tego typu obiektów ani znaczących imprez na międzynarodową skalę.

Dlatego bez wątpienia jest jeszcze miejsce na nowy ośrodek, w szczególności na Śląsku, gdzie zlokalizowany jest głównie polski przemysł ciężki. Z tego powodu, mimo że Silesia Expo deklaruje otwartość na wszelkie branże, szczególny nacisk kładzie na ten właśnie segment rynku. O konkurencji z targami poznańskimi na razie nie myśli, a raczej chce wzorować się na sukcesie tego największego polskiego ośrodka.

Po 50 latach wracają do Polski prestiżowe międzynarodowe targi Mining Expo 2008, które organizowane są już po raz 21. Wydarzenie, nad którym patronat objął prezydent Kaczyński, ściągnie we wrześniu do naszego kraju kilka tysięcy specjalistów z branży wydobywczej z całego świata.

Impreza obejmie światowy kongres, który odbędzie się w Krakowie, oraz część wystawienniczą, której organizacja przypadła właśnie w nowo powstałym Silesia Expo.

W trakcie wystawy sprzętu i maszyn dla górnictwa zaprezentują się m.in. kraje pretendujące do roli światowych liderów w branży górniczej jak Indie czy Chiny.

Zaraz po Mining Congress & Expo odbędą się targi energetyczne, a wkrótce potem targi spawalnictwa, metali i stali. W zamyśle organizatorów imprezy te odbywać się będą cyklicznie. Ponieważ nigdzie w pobliżu podobnego przedsięwzięcia nie ma, liczą też, że Silesia Expo stanie się ważnym graczem również za granicą. Stąd podejmują działania mające zbudować markę i pozycję śląskich targów i ściągnąć wystawców i organizatorów zza granicy. Dowodem na to, że centrum targowo-wystawiennicze na Śląsku jest potrzebne i ma realne szanse osiągnięcia sukcesu, jest rosnące zainteresowanie oraz duża liczba organizowanych wystaw.

W tej chwili na terenie kompleksu fabrycznego o łącznej powierzchni 17 hektarów oddana do użytku została pierwsza hala o powierzchni 13,5 tys. m i ponad 20 tys. m zewnętrznej powierzchni wystawienniczej, a w niedługim czasie obiekt Silesia Expo będzie mógł zaoferować dwa razy tyle, wraz kompleksem handlowym, kongresowymi i hotelem. Atutem, którego nie da się pominąć, jest bez wątpienia usytuowanie ośrodka.

Od centrum Katowic oddalony jest zaledwie o 10 minut drogi, od lotniska Pyrzowice - 20, natomiast od Balic - 40. Nieopodal przebiega autostrada A4, a w promieniu l godziny jazdy od Silesia Expo mieszka 8 mln konsumentów.


Paweł Skotarek