Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Gazeta Wyborcza
Otwarto Światową Wystawę Górniczą Mining Expo 2008 
Gazeta Wyborcza (2008-09-09) wróć do strony głównej


280 wystawców z 23 krajów uczestniczy w otwartej we wtorek Światowej Wystawie Górniczej Mining Expo 2008 w Sosnowcu (Śląskie). Towarzyszy ona 21. Światowemu Kongresowi Górniczemu, trwającemu w Krakowie. Jak podają organizatorzy, to największa taka impreza na świecie.


Ekspozycję otworzył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, podkreślając, że Polska to lider przemysłu węglowego w Unii Europejskiej. "To wielki honor, że możemy tu powitać kraje i firmy zaangażowane w przemysł górniczy na całym świecie. Według prognoz Światowej Organizacji Energii, węgiel będzie odgrywał coraz większą rolę w energetyce" - powiedział.


"W Polsce ponad 90 proc. energii elektrycznej wytwarzane jest z węgla, a ponad 60 proc. w naszym bilansie energetycznym stanowi węgiel. Dlatego jesteśmy krajem bardzo zaangażowanym w poszukiwanie czystych technologii węglowych, większej efektywności i zmniejszanie emisji przy produkcji energii" - dodał Pawlak.


Jak podkreślił przewodniczący Światowego Kongresu Górniczego prof. Józef Dubiński, Polska jest światowym liderem w produkcji maszyn górniczych. Na światowych rynkach zyskują one uznanie dobrą jakością i konkurencyjnymi cenami. "Niestety, jest taki paradoks w Polsce, że mamy maszyny jedne z najlepszych na świecie, natomiast naszych kopalń na to nie stać. Szkoda, bo wyniki górnictwa i ciągłość produkcji przy takich maszynach byłyby lepsze" - powiedział.


Na wystawie w Sosnowcu prezentują się wystawcy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Belgii, Czech, Francji, Japonii, Rosji, Kanady i Niemiec. Targi potrwają do piątku. Towarzyszą 21. Światowemu Kongresowi Górniczemu, który odbywa się w dniach 7-11 września w Krakowie oraz Katowicach, Bełchatowie, Lubinie i Wieliczce. Specjaliści branży górniczej i naukowcy z całego świata obradują na temat nowych technik i technologii wydobywczych.