Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Rzeczpospolita
Expo Silesia, czyli sukces 
Rzeczpospolita (2008-10-14) wróć do strony głównej


Rozmowa z Tomaszem Raczyńskim, prezesem Kolportera EXPO, operatora Centrum Targowo-Wystawienniczego Expo Silesia w Sosnowcu.


Centrum Targowo-Wystawiennicze Expo Silesia w Sosnowcu - mimo że działa zaledwie od stycznia tego roku, powoli wyrasta na krajowego lidera jeśli chodzi o targi specjalistyczne dedykowane bardzo precyzyjnie określonej branży, najczęściej związanej z przemysłem ciężkim. Czy to celowa strategia?


TOMASZ RACZYŃSKI: - Od początku planowaliśmy organizować wystawy bardzo silnie związane z tradycją i dorobkiem przemysłowym Śląska, tak aby móc pozytywnie wpływać na rozwój regionu, w którym działamy. Specyfika Śląska i południowej Polski warunkuje fakt, że często są to wystawy związane z przemysłem. Inna sprawa, że te właśnie wystawy mają - w moim przekonaniu -największy potencjał rozwojowy.

Czy mógłby pan wskazać, które z wystaw przygotowywanych w Expo Silesia mają dla pana taki właśnie potencjał?

Wskazałbym na trzy imprezy wystawiennicze, które moim zdaniem na pewno znajdą uznanie klientów działających w obszarze tzw. ciężkiego przemysłu. Mam na myśli targi spawalnicze ExpoWELDING, targi metali i stali STEELMET oraz targi maszyn, urządzeń i technologii INFRA-meeting. Zwiększenie zapotrzebowania na stal i metale w budownictwie, a także perspektywa organizacji Euro 2012, zwiastują boom w budownictwie i branży metalowej, co pomyślnie rokuje wszystkim trzem imprezom koncentrującym się na budowaniu infrastruktury oraz metalach - ich obróbce i zabezpieczaniu. Zarówno spawalnictwo, jak i technologie antykorozyjne (targi SURFPROTECT) rozwinęły się na tyle, że uznaliśmy, iż powinny mieć swoje własne branżowe targi. Zainteresowanie krajowych i zagranicznych wystawców tymi imprezami pokazuje, że mieliśmy rację.

W tym roku zorganizowaliście też państwo chyba największą wystawę dedykowaną przemysłowi ciężkiemu - MINING EXPO.

To prawda. Skala tego wydarzenia lokuje je jednak poza wszelkimi kwalifikacjami i porównaniami. Światowa Wystawa Górnicza MINING EXPO była naszym wielkim przedsięwzięciem, wielkim wyzwaniem i okazała się wielkim sukcesem na skalę światową. Blisko 300 wystawców z 22 krajów: Australii, Bułgarii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Izraela, Japonii, Kanady, Niemiec, Polski, Rosji, Serbii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Wioch. Po raz pierwszy na targach w Polsce pojawiły się firmy branży górniczej z Australii, Indii, Iranu, Mozambiku i Turcji. MINING EXPO to jedna z największych targowych imprez na świecie w tym roku i największa od wielu lat światowa wystawa przemysłu wydobywczego. Bez wątpienia było to największe wydarzenie w tegorocznym kalendarzu wystawienniczym Centrum Expo Silesia. To pierwsza w kraju wystawa o randze światowej w historii polskiego przemysłu targowego.

Jak wystawcy oceniają państwa ofertę? Czy rzeczywiście są zainteresowani tak precyzyjnie ukierunkowanymi targami dedykowanymi jednej branży?

O tym, jak duże jest zainteresowanie targami organizowanymi w Expo Silesia, świadczą chociażby liczby - od 10 stycznia, kiedy to ruszyło Centrum Expo Silesia, ośrodek odwiedziło ponad 100 tys. gości: Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie przyciągnęły 18 tys. widzów, a Motor Bike Show Central Europę 2008 - aż 23,5 tys. widzów. Pozostałe branżowe, wąsko specjalizowane wystawy (np. Międzynarodowe Targi Antykorozyjne, SURFPROTECT, Targi Logistyczne LOGISTEX, Targi Farmaceutyczne SILESIA FARMACJA) Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologu Obróbki TOOLEX oraz Targi Przemysłu Gumowego i Tworzyw Sztucznych RubPlast EXPO odwiedziło ok. 19 tys. osób. Światową Wystawę Górniczą MINING EXPO w Expo Silesia zobaczyło blisko 18 tys. osób. Nasi wystawcy łącznie wynajęli ponad 100 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej. Biorąc pod uwagę te dane z pierwszych miesięcy działalności Centrum, śmiało mogę powiedzieć, że nadchodzący rok zapowiada się jeszcze bardziej efektownie.

Jednym z państwa wyjątkowych atutów jest oczywiście obiekt - nowe Centrum Targowe Expo Silesia. Jak - z perspektywy tych kilku miesięcy od uruchomienia - ocenia pan jego możliwości, pozycję, potencjał?

Centrum Expo Silesia w Sosnowcu jest najlepszym miejscem na organizację wystawy o międzynarodowej randze i na światowym poziomie. Spełniamy wszystkie normy i standardy europejskie, dysponujemy najnowszym i najnowocześniejszym obiektem wystawienniczym w Polsce. Te zalety już dostrzegli wystawcy. Chcemy być przede wszystkim najbardziej przyjaznym wystawcom ośrodkiem. I to konsekwentnie realizujemy.

Nowy ośrodek targowy

Expo Silesia to nowy obiekt wystawienniczy na Śląsku, zlokalizowany w Sosnowcu. Jego operatorem jest spotka Kolporter EXPO specjalizująca się w przygotowywaniu międzynarodowych imprez wystawienniczych.

Podstawowe atuty Expo Silesia to:

  • 10 minut jazdy - centrum Katowic

  • 10 minut jazdy - autostrada A4

  • 20 minut jazdy - lotnisko Katowice-Pyrzowice

  • 40 minut jazdy - lotnisko Kraków-Balice

  • 55 minut jazdy - centrum Krakowa


Centrum Expo Silesia to:

  • 13 500 mkw. powierzchni targowej w nowoczesnym, klimatyzowanym pawilonie, wyposażonym we wszystkie potrzebne wystawcom media

  • ponad 20 000 mkw. zewnętrznego terenu wystawienniczego

  • miejsca parkingowe na 1000 samochodów

  • sale konferencyjne dla 30 - 400 osób z możliwością dowolnej aranżacji


Więcej informacji na stronie www.exposilesia.pl