Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Gazeta Prawna
Organizatorzy targów inwestują w nowe obiekty i poszerzają ofertę 
Gazeta Prawna (2009-02-27) wróć do strony głównej


Mimo trudnych czasów, branża targowa ma się dobrze. Najwięksi organizatorzy imprez zanotowali w ubiegłym roku kilkunastoprocentowe wzrosty sprzedaży powierzchni ekspozycyjnej. Wielu z nich planuje lub realizuje wielomilionowe inwestycje.Nowe centrum targowo-kongresowe chce wybudować od podstaw spółka Targi w Krakowie. Maszyny pojawią się na budowie najprawdopodobniej w przyszłym roku. Jak szacuje Paweł Nikliński, wiceprezes Targów w Krakowie, koszt centrum może się wahać od 120 do 150 mln zł. W nowym miejscu, na siedmiohektarowej działce, powstaną trzy hale o pow. 18 tys. mkw. (to trzykrotnie więcej od aktualnych zasobów). Dodatkowo spółka planuje wybudować kompleks konferencyjny na dwa tysiące miejsc.

Również Międzynarodowe Targi Gdańskie szykują dużą inwestycje - nowe tereny wystawiennicze spółka chce zlokalizować w sąsiedztwie nowego stadionu Baltic Arena. O kosztach inwestycji Tomasz Hołdys, wiceprezes MTG, nie chce na razie mówić. Wiadomo jednak, że prace powinny ruszyć w przyszłym roku, by już jesienią w następnym sezonie uruchomić obiekt.

Spółka planuje postawić dwie lub trzy hale o łącznej pow. 20 tys. mkw. plus budynki recepcyjno-biurowe oraz obiekt kongresowy na 3 tys. osób.

- Istniejące centrum targowe charakteryzuje się niezbyt dogodnym układem komunikacyjnym i urbanistycznym. Dlatego inwestujemy w nowe centrum - tłumaczy wiceprezes Hołdys.

Przeprowadzkę do jednej z dwóch hal, które powstają w Kielcach, planują na 2010 rok Targi Kielce. Inwestycje w latach 2008-2013 będą kosztować spółkę 160 mln zł. Z kolei kielecki Kolporter Expo zamierza w najbliższych latach rozbudować swoje nowoczesne centrum targowe Expo Silesia w Sosnowcu. To również kosztowna inwestycja. Budowa pawilonu, parkingu i zagospodarowanie terenów przyległych pochłonęła już 100 mln zł. Budowa kolejnych obiektów będzie kosztować drugie tyle.Zmiany u lidera


Inwestują również Międzynarodowe Targi Poznańskie - największy organizator targów w Polsce. Pod względem powierzchni wystawienniczej - po ukończeniu wszystkich inwestycji - żadna spółka nie osiągnie nawet w połowie potencjału MTP (16 pawilonów, 113 tys. mkw. powierzchni w halach wystawienniczych). W ubiegłym roku MTP sprzedały na 80 imprezach blisko 360 tys. metrów kwadratowych, powierzchni stoiskowej (o piątą część więcej niż w 2007 roku). Niedawno otwarto nowoczesne centrum prasowe, w tym roku ruszyła już rozbudowa jednego z pawilonów oraz rozpoczęto rozbiórkę kubatury restauracji Adria. Celem MTP jest stworzenie nowoczesnego kompleksu konferencyjno-biurowego.Miliony złotych inwestycji

W ubiegłym roku na modernizację istniejących pawilonów, przygotowanie terenu pod inwestycje, położenie 16 tys. mkw. asfaltu i ułożenie kilku tys. mkw. kostki brukowej, Targi Kielce wydały około 12 mln zł.

- Rozbudowa i modernizacja naszego ośrodka pochłonie około 160 mln zł. 47 mln zł pozyskaliśmy ze środków unijnych, pozostała kwota to środki własne - wylicza Danuta Jamrozik-Szymkiewicz, dyrektor wydziału inwestycji Targów Kielce.

Dzięki rozbudowie, do 2013 roku powierzchnia targowa pod dachem zwiększy się do 50 tys. mkw. Powstanie również centrum kongresowe na tysiąc miejsc. Już jesienią przyszłego roku Targi Kielce wprowadzą się do hali o powierzchni 6 tys. mkw. i wysokości 15 metrów. Jej budowa będzie kosztować około 38 mln zł. Kolejna hala -ponad dwukrotnie większa (o powierzchni 14 tys. mkw.) - zostanie oddana do użytku w 2012 roku. Wydatki na nią wyniosą 65 mln zł.Atrakcyjny Śląsk

Kolporter Expo wystartował mocno, inaugurując działalność targową Expo Silesia w Sosnowcu w styczniu ubiegłego roku. Przez 12 miesięcy targi odwiedziło 100 tysięcy zwiedzających, spółka sprzedała 100 tys. mkw. powierzchni wystawowej dla 3 tysięcy firm z Polski i innych państw. W nowo otwartym pawilonie wystawcy mieli do dyspozycji blisko 14 tys. mkw. i dodatkowo 20 tys. mkw. na zewnętrznych terenach targowych.

Prezes Kolportera Expo, Tomasz Raczyński, mówi, że działalność Expo Silesia jest ewenementem na skalę światową, bo w ciągu 12 miesięcy od debiutu odbyły się tam 22 imprezy targowe i osiem o charakterze eventów (m.in. Puchar Polski Strong Man, festiwal muzyki klubowej). Udanym wydarzeniem była impreza Mining Expo - wystawa sprzętu i maszyn górniczych, na którą zjechało prawie 300 wystawców z 22 krajów. Spółka odnotowała też 2 mln zł zysku. Prezes Raczyński zaznacza, że gdy szefował innej firmie z branży, w pierwszym roku działalności nie udało się zorganizować żadnej imprezy, a w następnym pojawiły się dwie. W trzecim przybyły trzy kolejne. Tymczasem na 2009 rok Kolporter Expo zaplanował już ponad 40 imprez.

Obecnie trwają prace projektowe nad drugim etapem inwestycji Expo Silesia. Jest już koncepcja architektoniczna charakterystycznego, okrągłego pawilonu wystawienniczego, który nieoficjalnie otrzymał nazwę UFO (powierzchnia 8-10 tys. mkw.). Wybudowane zostaną jeszcze dwie hale (jedna o powierzchni 10 tys. mkw. i druga o powierzchni minimum 12 tys. mkw.). Większy obiekt będzie też wysoki (15 m), aby bez problemu wystawiać w nim urządzenia i sprzęt wysokogabarytowy (np. jachty z rozłożonym masztem). W sumie wydatki poniesione na wybudowanie całego kompleksu osiągną kwotę 200 mln zł. Po zakończeniu inwestycji, Expo Silesia będzie dysponować halami wystawienniczymi o powierzchni 43,5 tys. mkw. i przygotowanym terenem zewnętrznym o powierzchni 30 tys. mkw.

PRZEMYSŁAW KURSZEWSKI