Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Kryzys to szansa dla regionu 
(2009-04-01) wróć do strony głównej


O przeprowadzce z Kielc do Sosnowca i korzyściach związanych z kryzysem rozmawiamy z Tomaszem Raczyńskim, prezesem Kolporter EXPO.


Biznes Śląski: Wchodząca, w skład grupy Kolporter spółka Expo Silesia, przeniosła niedawno swoją siedzibę z Kielc do Sosnowca. Jakie ten fakt ma znaczenie dla funkcjonowania firmy?


Tomasz Raczyński: Sosnowiecki ośrodek targowy ugruntowuje swoją pozycję na terenie województwa śląskiego, jest rzeczą naturalną, że siedziba naszej firmy jest właśnie w tym mieście. Działamy na rynku targowym dopiero od nieco ponad roku. Budujemy wizerunek silnej marki targowej, która będzie rozpoznawalna międzynarodowo. Decyzja o zmianie adresu spółki została podjęta z kilku powodów. Przede wszystkim pierwszy rok naszej działalności, to trzydzieści imprez targowych o różnej tematyce, w których uczestniczyło 3 tysiące firm i 100 tysięcy ludzi. Żaden inny ośrodek wystawienniczy w naszym kraju nie miał takiej dynamiki rozwoju. Ponadto od początku naszej obecności w Sosnowcu, świetnie nam się współpracuje z władzami miasta. Odczuwamy coraz lepszy klimat i przychylność dla naszej działalności, ze strony różnych organizacji gospodarczych i samorządowych tego regionu. Dzięki temu szybko budujemy program targów godnych Śląska. Na przykład wspólnie z Komunikacyjnym Związkiem Komunalnym Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego zorganizujemy targi komunikacyjne. Współpraca ze Śląską Izbą Rolniczą zaowocuje śląskimi targami rolniczo-leśnymi.

- Czy pomimo kryzysu, rok 2009 może okazać się w waszym przypadku lepszy od poprzedniego?

- Dziś jeszcze trudno odpowiedzieć na tego typu pytanie, za nami dopiero trzy miesiące tego roku, chociaż bardzo udane. Owszem, kryzys gospodarczy jest widoczny w wielu branżach i sektorach gospodarki, jednak sądzę że paradoksalnie może stać się naszym sprzymierzeńcem. Właśnie w czasach nieco gorszej koniunktury, przedstawiciele świata biznesu powinni stawiać na marketing, pozytywną komunikację z otoczeniem biznesowym, poszukiwanie nowych klientów i rynków zbytu. Targi są świetną ku temu okazją, to właśnie podczas nich bardzo często dochodzi do nawiązania nowych biznesowych znajomości. Kto patrzy w ten sposób, ten wyjdzie z kryzysu silniejszy. Wbrew pozorom kryzys, to również szansa dla Śląska. Targi są oknem na świat, przez nie może wejść do tego regionu wielu inwestorów. Trzeba również pamiętać, że z powodu obecnego kursu Euro, polskie produkty oraz siła robocza są tańsze.
- Planujecie budowę nowej hali targowej? Kiedy rozpoczną się prace i ile będzie kosztować inwestycja?

- Budowa może się rozpocząć nawet w przyszłym roku. Jednakże wiele zależy od sytuacji gospodarczej i tempa rozwoju naszego kalendarza targowego. Zakończyliśmy prace studialne - gotowa jest koncepcja II etapu, niebawem przystąpimy do projektowania. Pierwsza hala Expo Silesia została przygotowana w ciągu dwunastu miesięcy. Wtedy musieliśmy również uzbrajać teren, wymienione zostały również wszystkie instalacje. Dzięki temu realizacja drugiego etapu rozbudowy będzie ułatwiona i znacznie tańsza. Charakterystyczna będzie okrągła hala, nazwana roboczo UFO. Będzie naturalnie zwracać na siebie uwagą tuż za wejściem na tereny targowe. Będą w niej organizowane nie tylko wystawy, ale również różnego rodzaju imprezy, na przykład sportowe czy muzyczne. Ten charakterystyczny pawilon będzie miał 8 tysięcy metrów kwadratowych. Ponadto do obecnej hali zostanie dobudowana podobna o powierzchni 10 tys. mkw., z częścią podwyższoną do 15 metrów, co pozwoli wystawcom na zaprezentowania na przykład maszyn o dużej wysokości. Trzeci nowy obiekt powstanie z tyłu całego kompleksu. Hala ta będzie miała powierzchnię 12 tys. mkw. Podsumowując, w wyniku rozbudowy z 13,5 tys. mkw. teren hal Expo Silesia rozrośnie się do 43,5 tys. mkw. Dodać należy, że o 10 tysięcy metrów kwadratowych zwiększymy zewnętrzny teren wystawienniczy. Obecnie ma on 20 tysięcy metrów kwadratowych. Wstępnie inwestycje te szacujemy na około 100 milionów złotych. Jednak o dokładnych kwotach będziemy mogli rozmawiać po zakończeniu opracowywania zbiorczego zestawienia kosztów inwestycji.

- W ubiegłym roku najważniejszą imprezą okazały się targi Mining Expo. Która impreza w tym roku będzie miała to miano? Czy będzie to czerwcowy Auto Moto Show?

- Targi Mining Expo gościły 288 wystawców z 23 krajów całego świata, między innymi Chin, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz oczywiście z Polski. Powierzchnia wystawiennicza zajmowała ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych Expo Silesia. Imprezę o tak dużym prestiżu i zainteresowaniu trudno będzie powtórzyć w tym roku. Jeżeli chodzi o Auto Moto Show, któremu będzie towarzyszyć Salon Motocykli Silesia Motor Bike Expo, to na jego organizację właśnie w naszym obiekcie, zdecydowała się firma SENS, której właścicielem jest Wojciech Majewski, jeden z najbardziej znanych i opiniotwórczych dziennikarzy motoryzacyjnych w Polsce. Tak, to może być jedno z ważniejszych wydarzeń, w tegorocznym kalendarzu Expo Silesia. Imprezy tego typu, już od kilku lat przyciągają tysiące pasjonatów motoryzacji. Przy tego typu targach nie może obejść się bez premier. Iberia, importer Seata zapowiada prezentację najnowszego Exeo, zaś Honda pokaże po raz pierwszy w Polsce model hybrydowy Insight. Podobno niespodziankę na targi przygotowuje również Skoda.

- W zeszłym roku Polska Izba Przemysłu Targowego zarzucała Expo Silesia nieuczciwą konkurencję. Jej zdaniem, Expo organizowało imprezy o tej same, tematyce w tym samym czasie co MTK, jak zakończyła się ta sprawa, czy nadal spotykają się Państwo z tymi protestami (np. w związku z przeniesieniem targów motoryzacyjnych)?

- Gdy powstaliśmy, było pewne zamieszanie na rynku targowym spowodowane tym, że naruszyliśmy istniejące status quo. Jako nowy duży i prężny ośrodek targowy, mamy w swoim kalendarzu pełen wachlarz imprez. Począwszy od tych tradycyjnych związanych z naszym regionem, jak targi górnicze, hutnicze, spawalnicze aż do typowo konsumpcyjnych. Mamy kolejnych dziesięć nowych tematów targowych. W całym naszym regionie imprez budowlanych odbywa się kilkadziesiąt. Gdyby je wszystkie zsumować, to mogłyby by się one wszystkie odbywać w naszych rozbudowanych halach. Podobnie jest w przypadku imprez turystycznych. Zresztą mamy wsparcie Polskie Izby Turystyki, która wskazała nas jako jedyne targi w województwie popierane przez siebie. W przypadku targów gołębi, organizatorem wystawy gołębi jest Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych, który nawiązał z nami wieloletnią współpracę. Mamy ambicje stać się szybko znaczącym ośrodkiem targowym. Liczymy na dalszą współpracę i wsparcie władz, samorządów, instytucji.

Rozmawiał: Adam Sieroń


Expo Silesia 2009

W 2009 roku na terenie Expo Silesia planowanych jeść ponad 30 wystaw, m.in. targi muzyczne (maj), targi motoryzacyjne (czerwiec), czy wystawa komunikacji miejskiej. We wrześniu odbędą się Międzynarodowe Targi Górnictwa i Energetyki połączone z ogólnoeuropejską wystawą i konferencją przemysłową poświęconą ekologicznym technologiom węglowym - Coal-Gen Europe 2009, a kilka dni po nich Targi Maszyn Budowlanych, Urządzeń i Technologii dla Infrastruktury, którym towarzyszyć będą Targi Technologii, Produkcji i Wykorzystania Betonu. W planach są też targi obrabiarek, antykorozyjne, elektrotechniki, maszyn i urządzeń spawalniczych czy metod i narzędzi do wizualizacji procesów.