Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Dziennik Zachodni
Uścisnęli ręce 
Dziennik Zachodni (2009-04-24) wróć do strony głównej


Po latach sporów i kłótni między Zagłębiem a Śląskiem prezydenci podzielili strefy wpływów. Na spotkaniu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego zdecydowano, że Sosnowiec z Expo Silesia, będzie głównym miastem targowym regionu.


Koniec konfliktu Sosnowca i Katowic wokół imprez targowych. To, co nie udało się w ubiegłym roku marszałkowi województwa i wojewodzie jako mediatorom, udało się na spotkaniu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, którego przedstawiciele spotkali się w poniedziałek.

Jak ustaliliśmy do spotkania doszło z inicjatywy prezydenta Kazimierza Górskiego, podczas którego zdecydowano, że Spodek w Katowicach będzie pełnił funkcję widowiskową, natomiast dominującą funkcję targową w regionie przejmie Centrum Targowe EXPO Silesia w Sosnowcu. Czując oddech Gliwic na plecach prezydenci zgodzili się również, by nowo budowana Hala Widowiskowo-Sportowa Podium pełniła najważniejszą funkcję sportową w regionie.

Imprezy odbywające się w tych trzech obiektach miasta będą promowały wspólnie.
Prezydenci mają też razem wspierać budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego, ulokowanego za Spodkiem i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Samorządowcy obiecali sobie wsparcie również między innymi przy budowie DTŚ-ki w kierunku Dąbrowy Górniczej oraz kolei z Katowic do Pyrzowic.

- To miało być nieoficjalne, niemal tajne spotkanie w Zamku Sieleckim, na którym prezydenci wyleją swoje żale w stosunku do partnerów z innych miast i ustalą na koniec wspólną strategię. Udało się wszystko, za wyjątkiem utrzymania spotkania w tajemnicy - powiedział jeden z urzędników UM.

Puentą rozmów było ponoć nawet uściśnięcie sobie rąk przez Piotra Uszoka i Kazimierza Górskiego.

- Uznano, że odtąd Górnośląski Związek Metropolitalny stanie się forum, na którym dyskutowane i wypracowywane będą decyzje dotyczące rozwoju i funkcjonowania Metropolii z uwzględnieniem zasady równomiernego jej rozwoju - mówi rzecznik GZM Krzysztof Krzemiński.

W katowickim ratuszu też nie kryją zadowolenia z osiągniętego kompromisu, bo organizatorzy targów coraz częściej rozglądali się za inną lokalizacją, niż nasz region. A wszystko właśnie przez swary i kłótnie włodarzy.

Sławomir Cichy