Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Targi będą u nas! 
Kurier miejski (2009-05-15) wróć do strony głównej


Nie powtórzy się już, tak jak w latach poprzednich, rywalizacja między Sosnowcem a Katowicami o organizowanie imprez targowych. Prezydenci obu miast zakończyli spór w tej sprawie uzgadniając, że katowicki Spodek zajmie się koncertami i widowiskami, natomiast wystawcy, biznesmeni i handlowcy korzystać będą z sosnowieckich targów Expo Silesia.


Porozumienie w tej sprawie zawarto na przełomowym spotkaniu 21 kwietnia, poświęconym sprawom Górnośląskiego Związku Metropolitarnego. Wcześniej o targi wybuchł kolejny spór, w związku z przygotowaniami do zapowiadanych na jesień, a organizowanych co 2 lata prestiżowych targów górniczych.

To jedna z najważniejszych i najbardziej intratnych imprez wystawienniczych w województwie śląskim. Biorą w nich udział setki firm z sektora wydobywczego. O te właśnie imprezę pokłóciły się Katowice i Sosnowiec, bowiem okazało się, podobnie jak 2 lata temu, że choć miała się odbyć jedna impreza targowa w Sosnowcu, organizator targów w Spodku - firma Polska Technika Górnicza, też zorganizuje imprezę o podobnej nazwie. PTG argumentowało, że organizowanie targów w Katowicach wpisało się już do tradycji. Runęły więc nadzieje pokładane przez właściciela sosnowieckiego Expo Silesia, firmę Kolporter SA, by zorganizować jedną dużą imprezę. Mediacji podjął się wojewoda śląski. Ruszyły też negocjacje na szczeblu miast. Prezydenci Sosnowca i Katowic postanowili rozwiązać ważny dla regionu problem.

- Przypomnieliśmy to, co było powiedziane półtora roku temu - przy podziale regionalnym środków ustalono, że Gliwice mają mieć halę Podium, Katowice organizować kongresy a Sosnowiec być głównym miastem targowym regionu. Myślę, że to spotkanie, przy poparciu wszystkich uczestników, było wyrazem akceptacji tego podziału. Targi górnicze w tym roku odbędą się w Katowicach, ale po raz ostatni - wyjaśnia Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca. - To my, nie mając własnych pieniędzy, znaleźliśmy inwestora, który zainwestował w targi Expo Silesia. Ta obecność wymaga obsługi infrastrukturalnej z naszej strony, takiej jak budowa układu drogowego, nowego węzła komunikacyjnego przy targach, są to środki niewyobrażalne w skali budżetu gminy. Teraz razem będziemy lobbować o to, by inwestor był otoczony nowoczesną infrastrukturą - przekonuje prezydent Sosnowca.

Mało który ośrodek targowo-wystawienniczy może pochwalić się tak dużą ilością imprez zorganizowanych w ciągu pierwszego roku działalności. Wśród trzydziestu wystaw, zorganizowanych w 2008, znalazły się typowo branżowe związane z przemysłem, jak i konsumenckie.

Tomasz Raczynski, prezes Kolportera Expo nie ukrywa, że decyzja o wejściu na rynek wystawienniczy i targowy właśnie w Sosnowcu nie była przypadkowa.

- Postanowiliśmy zmierzyć się z nowym zadaniem, ale do tego potrzebny był odpowiedni, przychylny klimat. I taki właśnie znaleźliśmy w Sosnowcu. W ciągu niespełna roku wszystko, co zastaliśmy w dawnych obiektach Silmy, zostało dokładnie rozebrane i usunięte, a w tym miejscu powstała pierwsza część naszej inwestycji, czyli hala o powierzchni 13,5 tysiąca metrów kwadratowych. Jest ta niewątpliwie sukces - podkreśla prezes Raczyński.

- Cieszy nas taki obrót spraw - komentuje Maciej Topolski, rzecznik prasowy firmy Kolporter, organizatora targów Expo Silesia w Sosnowcu. - Z pewnością tej jesieni zorganizujemy równolegle targi górnicze, ale później największe imprezy targowe odbywać się będą już tylko w Sosnowcu. Taka kolej rzeczy wydaje się być naturalna, bo nie rozumiem, dlaczego wystawcy mieliby korzystać ze Spodka, typowej sali widowiskowej, przygotowywanej ad hoc do organizowania targów,. podczas gdy profesjonalny i specjalnie w tym celu wybudowany obiekt jest w Sosnowcu. Dobrze, że samorządowcy to rozumieją i wreszcie się dogadali.
Spotkanie Zarządu GZM, do którego doszło w sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki ostatecznie rozstrzygnęło kwestię nazwy dla związku. Obecni prezydenci i burmistrzowie należący do GZM zgodzili się z propozycją prezydenta Górskiego, by ostateczną nazwą była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia.

Zdaniem prezydenta to kompromis. -Trzeba nam zgody i wzajemnego szacunku. Ja szanuję, że większość metropolii to jednak Górny Śląsk. Wiem, że Silesia jest rozpoznawalna w świecie i wiem, że pełna nazwa metropolii mówi o Zagłębiu, to jest dla nas bardzo ważne - deklaruje prezydent Górski.

Tomasz Bieniek