Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Silesia Komunikacja za nami 
www.esil.pl (2009-07-01) wróć do strony głównej


Pierwsze na Śląsku Targi Transportu Miejskiego Silesia Komunikacja zgromadziły w sosnowieckiej hali wystawienniczej czołówkę producentów autobusów miejskich.

W pawilonie Expo Silesia można było nie tylko zobaczyć, ale też wejść i usiąść za kierownicą takich autobusów jak Solaris, Man, Mercedes, Scania, Solbus, Sor, Maz, Autosan, BMC, TEM SA, Bohdan. Po raz pierwszy na wystawie w Polsce zaprezentowany został trolejbus, który na targi przyjechał prosto z mińskiej fabryki MAZ-a na Białorusi.


Na targach prezentowali się również producenci części zamiennych i wyposażenia dla autobusów, producenci wyposażenia warsztatów, myjni, a także firmy zajmujące się systemami organizacji i informacji dla pasażerów. Swoją ofertę prezentowali m.in. Continental, Siemens, Pixel, R&G, VCS, Novatel.

Wystawie towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa, która odbyła się pod auspicjami Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który był partnerem Expo Silesia przy organizacji targów. Udział w konferencji był okazją nie tylko do wysłuchania wykładów osób zajmujących się tematyką komunikacji na szczeblu rządowym, ale także zapoznania się z doświadczeniami związanymi z organizacją transportu miejskiego naszych południowych sąsiadów, ponieważ w konferencji wzięli również udział przedstawiciele miast słowackich oraz czeskich.

Przy okazji targów w Expo Silesia, odbył się konkurs na produkt przyjazny osobom z niepełnosprawnością. Do prac w komisji konkursowej zostali zaproszeni przedstawiciele: Caritas Archidiecezji Katowickiej, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, Centrum Integracja, Polskiego Związku Głuchych oraz Polskiego Związku Niewidomych. W kategorii - pojazdy: nagrodę otrzymał: Solaris Bus&Coach. Jego atuty, na które zwróciła uwagę komisja konkursowa to m.in. dwa miejsca dla wózków inwalidzkich, płaska podłoga, szerokie przejścia między fotelami, świetna kolorystyka wnętrza. W kategorii – informacja, infrastruktura przystankowa, nagrodę przyznano za system łączności dla osób niepełnosprawnych firmie Novatel. Są to słupy-panele informacyjne, które ustawione na przykład na dworcu, dzięki zaawansowanym systemom elektronicznym ułatwiają podróżowanie osobom niepełnosprawnym. Osoba niedosłysząca wyposażona w aparat słuchowy może w pobliżu panelu odbierać informacje np. o rozkładzie jazdy. Osoby niedowidzące mogą skorzystać z pomocy operatora panelu, za pośrednictwem kamery, która jest w nim zamontowana.

Ponadto ważnym wydarzeniem drugiego dnia targów było podpisanie umowy o wzajemnej promocji i współpracy pomiędzy Expo Silesia a Górnośląskim Związkiem Metropolitarnym.
Podpisy złożyli Piotr Uszok, prezydent Katowic i Kazimierz Górski prezydent Sosnowca, reprezentujący zarząd GZM oraz Tomasz Raczyński, prezes Kolporter Expo. Przy podpisywaniu dokumentu byli również obecni: Eugeniusz Moś - prezydent Świętochłowic, Piotr Koj - prezydent Bytomia, Andrzej Stania - prezydent Rudy Śląskiej oraz Zygmunt Frankiewicz - prezydent Gliwic. Włodarze miast skorzystali również z okazji i zwiedzili wystawę Silesia Komunikacja.


Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Sosnowcu