Najbliższe imprezy

Powiedzieli o nas
Folder Expo
Zapraszamy do zapoznania sie z naszym folderem, z którego dowiecie sie Panstwo wszystkiego co najwazniejsze o Expo Silesia – nowym obiekcie targowym w aglomeracji śląskiej.
Kolporter EXPO - Targi, Wystawy, Konferencje
Powiedzieli o nas
Silesia Komunikacja po raz pierwszy na Śląsku 
Transport i Komunikacja (2009-08-01) wróć do strony głównej


Targi Transportu Miejskiego Silesia Komunikacja - 24 do 25 czerwca br. - odbyły się po raz pierwszy nie tylko w sosnowieckim Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia, ale także w województwie śląskim. Zgromadziły one w sosnowieckiej hali wystawienniczej czołówkę producentów autobusów miejskich.


W pawilonie Expo Silesia można było nie tylko zobaczyć, ale i usiąść za kierownicą takich autobusów jak Solaris, Man, Mercedes, Scania, Solbus, Sor, Maz, Autosan, BMC, TEM SA, Bohdan. Po raz pierwszy na wystawie w Polsce zaprezentowany został trolejbus, który na targi przyjechał prosto z mińskiej fabryki MAZ-a na Białorusi.

Na targach prezentowali się również producenci części zamiennych i wyposażenia dla autobusów, producenci wyposażenia warsztatów, myjni, a także firmy zajmujące się systemami organizacji i informacji dla pasażerów. Swoją ofertę prezentowali m.in, Continental, Siemens, Pixel, R&G, VCS, Novalel.

Wystawie towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa, która odbyła się pod auspicjami Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który był partnerem Expo Silesia przy organizacji targów. Udział w konferencji był okazją nie tylko do wysłuchania wykładów osób zajmujących się tematyką komunikacji na szczeblu rządowym, ale także zapoznania się z doświadczeniami związanymi z organizacją transportu miejskiego naszych południowych sąsiadów, ponieważ w konferencji wzięli również udział przedstawiciele miast słowackich oraz czeskich.

Przy okazji targów w Expo Silesia odbył się konkurs na produkt przyjazny osobom z niepełnosprawnością. Do prac w komisji konkursowej zostali zaproszeni przedstawiciele: Caritas Archidiecezji Katowickiej, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, Centrum Integracja, Polskiego Związku Głuchych oraz Polskiego Związku Niewidomych.

W kategorii „Pojazdy” nagrodę otrzymał Solaris Bus&Coach. jego atuty, na które zwróciła uwagę komisja konkursowa, to m.in. dwa miejsca dla wózków inwalidzkich, płaska podłoga, szerokie przejścia między fotelami, świetna kolorystyka wnętrza. W kategorii „Informacja, infrastruktura przystankowa” nagrodę przyznano za system łączności dla osób niepełnosprawnych firmie Novatel. Są to słupy-panele informacyjne, które ustawione na przykład na dworcu, dzięki zaawansowanym systemom elektronicznym ułatwiają podróżowanie osobom niepełnosprawnym. Osoba niedosłysząca wyposażona w aparat słuchowy może w pobliżu panelu odbierać informacje np. o rozkładzie jazdy. Osoby niedowidzące mogą skorzystać z pomocy operatora panelu za pośrednictwem kamery, która jest w nim zamontowana.

Ponadto ważnym wydarzeniem drugiego dnia targów było podpisanie umowy o wzajemnej promocji i współpracy pomiędzy Expo Silesia a Górnośląskim Związkiem Metropolitarnym. Podpisy złożyli Piotr Uszok, prezydent Katowic, i Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca, reprezentujący zarząd GZM, oraz Tomasz Raczyński, prezes Kolporter Expo. Przy podpisywaniu dokumentu byli również obecni: Eugeniusz Moś - prezydent Świętochłowic, Piotr Koj - prezydent Bytomia, Andrzej Stania - prezydent Rudy Śląskiej oraz Zygmunt Frankiewicz - prezydent Gliwic. Włodarze miast skorzystali również z okazji i zwiedzili wystawę Silesia Komunikacja.

Piotr Kazimierowski