Targi Książki w Katowicach

Targi Książki w Katowicach

20 - 22 września 2013

 
Sprawdź z jakich dodatkowych możliwości reklamy możesz skorzystać podczas targów w Expo Silesia
Współpraca medialna

Expo Silesia korzysta z usług i rekomenduje "Biuro Tłumaczeń DAMAR"Partner targów 

Wydawnictwo BIS
 
 
Patronat Targów Książki w Katowicach
 
Dwujęzyczne wydanie opowiadania o Maćku, który przyjechał do dziadków do Nikiszowca. Dziadek, emerytowany górnik, włożył galowy mundur i razem z Maćkiem wybrali się do fotografa, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Spacer po Nikiszowcu stał się okazją do rozmowy o pracy w kopalni.
 

 
Wydawnictwo MGZbigniew Białas "Puder i pył"

Ponętna wdowa po zamordowanym Alojzym Korzeńcu, a jednocześnie autorka sentymentalnych powieści w odcinkach, usiłuje zaprowadzić nieśmiałego redaktora miejscowej gazety przed ołtarz. Tymczasem przebywający wciąż na wolności zabójca jej męża ma na oku kolejną ofiarę – być może nawet dwie.

Sufrażystka, której wydawało się, że wyjechała do Rosji z dobrotliwym nauczycielem literatury orientuje się poniewczasie, że ma do czynienia z wysoko postawionym bolszewikiem, zaś fińska bona pracującą dla Króla Wełny jest pełna wątpliwości, czy powinna związać się z niemieckim oficerem, okaleczonym podczas pierwszej wojny światowej.
Kiedy pewnego zimowego dnia na sosnowieckim peronie stawia stopę znana aktorka kinematograficzna, Pola Negri, wydarzenia nabierają nowej dynamiki, szczególnie dla komendanta policji, hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego.
Puder i pył to powieść historyczno-obyczajowa o burzliwych latach 1918 - 1919, powieść o różnych barwach miłości, powieść o Polsce, która jest kruchym domem i o mieście na gorącej granicy polsko-niemieckiej. Dla cierpliwych jest to też – po trosze – powieść sensacyjna.


Eryk Ostrowski "Charlotte Brontë i jej siostry śpiące"

Trzy genialne siostry. Siedem powieści. Ponadczasowe arcydzieła – Jane Eyre, Wichrowe Wzgórza, Lokatorka Wildfell Hall – i jedna z największych zagadek literatury.

Wszystko, co wiemy o siostrach Brontë pochodzi od najstarszej. Rękopisy powieści Emily i Anne Brontë nie istnieją. Pierwszy wydawca, który jako jedyny je widział, twierdził, że pisane były jedną ręką. Charlotte z kolei robiła wszystko, aby myślano inaczej. Uwierzono jej.
Czy Charlotte Brontë stworzyła legendę o trzech piszących siostrach?
Kto w rzeczywistości jest autorem Wichrowych Wzgórz?
Czy Heathcliff i Katarzyna mogli istnieć naprawdę?
Charlotte Brontë to kobieta kameleon, kobieta, której dzieła dały podwaliny emancypacji. Książka Eryka Ostrowskiego, poety i eseisty młodego pokolenia, odsłania kulisy życia pisarki. Obfitowało ono w liczne dramatyczne wydarzenia. Autor ukazuje, w jaki sposób jej osobowość kształtowały skomplikowane relacje z mężczyznami – najpierw z bratem, z którym w latach młodzieńczych dzieliła tożsamość literacką i sympatię do doktryny masońskiej, później z belgijskim nauczycielem, w którym była zakochana, wreszcie z jej wydawcą, którego miała nadzieję poślubić.


Charlotte Brontë "Jane Eyre. Autobiografia"

Najsłynniejsza powieść Charlotte Brontë,  która przyniosła jej międzynarodową sławę.

Brontë opowiada historię dziewczyny, która po stracie obojga rodziców,  trafia do domu brata swojej matki. Nie potrafi jednak obudzić uczuć u ciotki, która pozbywa się dziewczynki, wysyłając ją do szkoły dla sierot, słynącej z surowego rygoru. Jane zdobywa wykształcenie i znajduje pracę jako guwernantka, w domu Edwarda Rochestera, samotnie wychowującego przysposobioną córkę. Wydawałoby się, że wreszcie znajdzie prawdziwe szczęście. Jednak los upomni się zadośćuczynienia za winy z przeszłości jej ukochanego pana. Jane nocą ucieka szukać własnej drogi…
Jane Eyre to powieść, o której wnet po jej opublikowaniu gazety angielskie pisały codziennie, do tego – niemal w samych superlatywach. Po ponad stu sześćdziesięciu latach nadal pozostaje powieścią kultową. Bez względu na epokę, w której człowiek żyje, samotność, tęsknota i cierpienie są zawsze te same i zawsze tak samo przeżywane. Zwłaszcza jeśli jest to samotność wśród ludzi, tęsknota za zwykłym ciepłem drugiego człowieka i cierpienie wynikające z odtrącenia przez innych.


Magdalena Kawka "Wyspa z mgły i kamienia"

Wyspa z mgły i kamienia to opowieść o tym, że w każdym momencie życia można uwierzyć w siebie i odmienić los, przeżywając w dodatku niezwykłą przygodę. Julia dzięki determinacji trafi na Kretę, gdzie rozpocznie zupełnie inne życie.

Przez lata bała się, że nie da rady wykonać zadań, które sama na siebie nałożyła. Starała się być dla swoich córek jednocześnie matką i ojcem. Każdego ranka myślała jedynie o tym, żeby nikt nie umarł na jej dyżurze. I jeszcze, żeby dziewczynki były szczęśliwe. To wypełniało po brzegi dni i noce.
Kiedy dzieci dorosły, uświadomiła sobie, że w powtarzalnej, banalnej codzienności zgubiła coś bardzo ważnego – samą siebie. Że zapomniała o marzeniach. I postanowiła o nie walczyć. Przeniosła się na cichą kreteńską wieś, aby żyć, robiąc to wszystko, na co nigdy nie miała czasu. Nie podejrzewała, że cisza może oznaczać nadejście burzy i że zaczyna się dla niej życie pełne emocji i niebezpieczeństw. Prawdziwe życie, które ani przez chwilę nie wywoła u niej lęku.


Mariola Pryzwan "Anna German o sobie"

Historia życia Anny German jest materiałem na świetny scenariusz. Urodziła się w Uzbekistanie, jej matka pochodziła z rodziny holenderskich protestantów, ściągniętych do Rosji przez carycę Katarzynę. Ojciec, łodzianin, został rozstrzelany przez NKWD jako Niemiec. W 1946 r. jako repatriantka Anna przyjechała ze swoją mamą do Wrocławia…

Nie lubiła mówić o sobie, tym cenniejsze są  jej wypowiedzi rozproszone w audycjach radiowych, prasie polskiej, rosyjskiej i włoskiej, a zebrane przez Mariolę Pryzwan.
Dzięki zebranym wypowiedziom, listom, prywatnym fotografiom i nieznanym dokumentom powstała biografia przypominająca autobiografię piosenkarki.
Z książki dowiemy się o czym marzyła, co lubiła, jak pięknie mówiła o swojej babci, matce i synku… Przeczytamy o dzieciństwie spędzonym w środkowej Azji, o studiach geologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, o współpracy z teatrem studenckim Kalambur, o sukcesach na festiwalach w Opolu, Sopocie, San Remo i Ostendzie.
Poznamy  szczegóły jej pobytu we Włoszech, wypadku samochodowego na Autostradzie Słońca i heroicznej walki o powrót do zdrowia.
Poznamy Annę German - piosenkarkę i wrażliwego, ciepłego, dobrego człowieka.


Katarzyna Enerlich "Prowincja pełna smaków"

Katarzyna Enerlich prowadzi nas drogami i bezdrożami polskiej prowincji, proponując skosztować jej smaków. Pisze o ludziach i spotkaniach, które choć przypadkowe, okazują się zawsze znaczące. Snuje opowieść pełną smaków, zapachów i barw. Opisuje naszą polską prowincję pięknymi słowami: Moja prowincja pełna marzeń, gwiazd i słońca… Miejsce na ziemi, w którym mogę robić rzeczy ważne dla mnie i żyć w zgodzie z zegarem natury. Żyję tu i teraz i chcę być szczęśliwa. Lubię swoją wiejską samotność. W samotności tworzy się bowiem rzeczy piękne. Od paru tygodni zamykam się więc wieczorami w swoim drewnianym domu i piszę powieść, w której znajdzie się miejsce na miłość, czułość, modlitwę dotyku.

 

 
Dreams Wydawnictwo

Bohdan Butenko „Grzyby i król”

Nareszcie!
Nareszcie!
Nareszcie!!!
Mnóstwo grzybów i sam król Pafnucy Trzeci na dodatek.
Będzie się działo!


Bohdan Butenko „Krasnoludek”

Krasnoludek! Krasnoludek! No, to co, że Krasnoludek? Krasnoludki też mogą mieć niesamowite przygody! Ta opowieść jest o tym, jak Krasnoludek… A zresztą, sami zobaczcie!


Oliver Uschmann „Finn nieposkromiony”

Trzej przyjaciele, którzy razem pokonali niejedną trudność.
Nowe zadanie, które na początku wydaje się niemożliwe do wykonania.
I tajemniczy obcy, który wszystko potrafi i wyciśnie z chłopaków siódme poty.
OBOWIĄZUJĄCA MAPA:
Google Earth.
UCZESTNICY:
Siedem miliardów postaci na pięciu kontynentach.
ZADANIE:
Znajdź pośród nich doskonałego męża dla samotnej matki.
REGUŁY:
Sprawdź cechy charakterów wszystkich kandydatów, na przykład ich MASCULINITY, a więc męskość, MOOD czyli siłę woli, czy też MECHANICS. Możesz nie zwracać uwagi na FIGHTING SKILLS czyli zręczność w walce.

KNISTER „Kim  jest Yoko?”

Yoko najchętniej zajada mrożonki i śpi w zamrażarce. Lubi hałasować i tańczyć, trzepocząc przy tym uszami. Pia i Lukas, jego najlepsi przyjaciele, starają się poznać tajemnicę puchatego zwierzaka. Dzieci nie podejrzewają jednak, że Yoko depcze po piętach bezwzględny kłusownik!
Spektakularna przygoda autorstwa KNISTERA podbiła serca dzieci na całym świecie.

Leonardo Patrignani „Wszechświaty”

Według teorii wieloświatów, istnieje nieskończona liczba światów, jak i nieskończone są możliwości naszego w nich istnienia. Przypuszcza się, że te rzeczywistości nie komunikują się wzajemnie.
Alex mieszka w Mediolanie, a Jenny w Melbourne. Cienka nić od zawsze wiąże losy tych dwojga – telepatyczne rozmowy, które odbywają bez uprzedzenia, w stanie nieświadomości. Aż do chwili, gdy zdecydują się na spotkanie i odkrycie prawdy, która całkowicie zmieni ich egzystencję, niszcząc wszelkie pewniki świata, w którym żyją.
– ALEX, DLACZEGO NIE PRZYSZEDŁEŚ? PROSZĘ CIĘ, NIE MÓW MI, ŻE NIE ISTNIEJESZ.
– JENNY, JESTEM NA MOLO. JESTEM TUTAJ!
– JA TAKŻE, DOKŁADNIE TAM, GDZIE TY MÓWISZ, ŻE JESTEŚ.
 
 
Wydawnictwo Format
 
„Książkę można wymyślić o wszystkim” – mówi Iwona Chmielewska w pierwszych słowach swej ostatniej książki. I tak też sama czyni, bo pretekstem do jej powstania są najzwyklejsze przedmioty codziennego użytku – cztery małe miski. Naczynia są zwykłe, ale książka o nich – zupełnie niezwykła. Autorka (znana i nagradzana na świecie, m.in. w Korei Pd., Japonii, Chinach, Portugalii, Polsce i Niemczech) zachwyca wyważonym połączeniem minimalistycznego tekstu z piękną w swej prostocie ilustracją. I przekazuje głęboką refleksję: o niesprawiedliwości społecznej i sile tworzenia. Książka w całości powstała w duchu recyclingu – z używanych, nikomu już niepotrzebnych materiałów.

Janosch "Auto Ferdynand"
 
Takiego Janoscha jeszcze nie znacie! Ten wybitny pisarz niemieckojęzyczny, ur. w Zabrzu, na Śląsku, znany jest w Polsce głównie jako autor opowieści o Misiu i Tygrysku. Wydawnictwo Format odkrywa dla polskiego czytelnika Janoscha z jego wczesnego okresu twórczości – poprzez zabawną serię książek dla najmłodszych, której bohaterem jest samochód o figlarnym imieniu Ferdynand. Oto auto z ambicjami! Chce wjechać na stromą górę, ale trudno mu będzie poradzić sobie samemu! Dlatego na pomoc przybywają przyjaciele: taksówka, samochód pocztowy, strażacki wóz i potężny traktor. Po mistrzowsku zrymowana, genialnie zilustrowana przezabawna historia z zaskakującą (nie tylko dla małych miłośników motoryzacji) puentą.

Marek Bieńczyk, Joanna Concejo "Książę w cukierni"
 
Dwójka znakomitych bohaterów, szczypta humoru i wdzięk stylu – Marek
Bieńczyk, laureat nagrody literackiej Nike, podsuwa nam z pozoru tylko żartobliwą powiastkę o szczęściu. Bo „ze szczęściem są same kłopoty” – mówi
Duży Książę, jeden z bohaterów Bieńczyka. I mnoży przykłady owych kłopotów, analizując powody ulotności szczęścia. Jego rozmówczynią jest Kaktusica, dla której szczęście ma smak napoleonki, bajaderki albo szarlotki.
Za sprawą niezwykłych ilustracji Joanny Concejo i oryginalnego projektu (książka ma formę ponad 6-metrowej harmonijki) świat cukierni przechodzi w nowy wymiar – na pogranicze najpiękniejszego snu i jawy. To świat pełen lekkości, ciepła, z nutą marzycielstwa i poezji. Książka-majstersztyk, książka-dzieło sztuki.
 
 
W ogromnej torbie listonosza Artura wśród wielu przesyłek i kart pocztowych jest jeden szczególny list. Tajemniczy. Zagadkowy. List zjawa! Kto go nadał? Do kogo? W jakim celu? Artur musi się dowiedzieć. Chce rozwiązać tę niezwykłą zagadkę.
Francusko-polski duet Moncomble – Pawlak to w przypadku literatury dla dzieci gwarancja najwyższej jakości. Pawlak, jeden z najbardziej „eksportowych” ilustratorów (łącznie zilustrował ponad 60 książek we Francji, Anglii, Korei i w Polsce), zachwyca kunsztem, dążeniem do doskonałości w najmniejszym detalu i zjawiskową wprost precyzją. Moncomble to z kolei jeden z najsłynniejszych francuskich autorów książek dla dzieci. Wydał ich ponad sto w najbardziej prestiżowych francuskich i belgijskich wydawnictwach. Ciepła i zabawna opowieść, którą snuje w tej książce, to tylko z pozoru rzecz o pracy listonosza. Po mistrzowsku pokazując prostą codzienność mieszkańców jednej ulicy, skłania do refleksji na temat otwartości wobec innych, przyjaźni oraz radości, jaka z nich płynie.

Laetitia Bourget, Emmanuelle Houdart "Szczęśliwi rodzice"

 
Najpiękniejsza przygoda życia jest jednocześnie największym wyzwaniem. O tylu rzeczach rodzice dowiadują się dopiero wtedy, kiedy już w niej uczestniczą!
„Szczęśliwi rodzice" to wyważona, niespieszna, oszczędna w słowach opowieść o najciekawszym doświadczeniu życia, jakim jest rodzicielstwo. Lapidarny tekst Laëtitii Bourget zaczyna się bajkowo, by potem, stopniowo, przeprowadzić nas przez kolejne stopnie dojrzewania do rodzicielstwa. Bywa dosłowny i nieco szorstki, ale jest w nim również mnóstwo czułości. Obrazy Emmanuelle Houdart, laureatki Bologna Ragazzi Award, znanej już polskim czytelnikom z wyd. w 2012 r. „Cyrkowców”, w idealny sposób dopełniają opowieść. Z dozą ironii, ale zarazem delikatnie i z uczuciem nie ilustrują, ale komentują i wzbogacają słowo pisane. I razem z nim ileż dostarczają nam wzruszeń!
 

 
Akapit Press Sp. z o.o.

 
Patricia niedługo kończy siedemnaście lat i czuje się zagubiona, wściekła, ma ochotę to płakać, to podbijać świat. Lubi muzykę i książki, a ponadto komponuje, gra na gitarze i chce zostać pisarką. Patricia pozna Jordiego w momencie, gdy będzie potrzebować osoby, która jej pomoże, zrozumie ją i pokocha taką, jaka jest.
Powieść Krzyk, należąca do kolekcji KSIĄŻKI JORDIEGO, jest intymnym obrazem tych chwil osamotnienia i wściekłości, kiedy człowiek czuje się jak dziwadło i sądzi, że nikt go nie rozumie.

Barbara Gawryluk „Dwa domy”
 
Natalia spędza wakacje w Polsce, w Zębie - razem z Martą, Mają i babcią. Tymczasem rodzice Natalii podejmują niespodziewanie ważną decyzję, która po raz kolejny zupełnie zmieni życie rodziny

Sophie McKenzie „Zawrót głowy”
 
To nie próba teatralna, tylko samo życie. River bierze udział w castingu do międzyszkolnego przedstawienia Romea i Julii i zakochuje się we Flynnie, który gra Romea. River wierzy w miłość romantyczną i bardzo pragnie jej doświadczyć. Ale czy dla Flynna miłość jest tym, czym jest dla niej? Droga miłości rzadko bywa gładka i prosta.

Marta Fox „Sekretnik”
 
Sekretnik to fantastyczna, nieszablonowa książka dla nastolatek. Spotkasz tutaj bohaterów powieści Marty Fox. Odpowiesz sobie na pytania, które oni stawiają albo – które Ty postawisz. Możesz zapisać tu swoje myśli. To może być twoja przygoda. Wędrówka szeleszcząca kartkami, dniami, zdarzeniami.

 


Wydawnictwo „Cywilizacja Miłości" (WCM)


Ewangelia Jezusa Chrystusa wg św. Marka w przekładzie i komentarzu ks. prof.,  dr hab. Franciszka Siega. Przekład ten jest niezwykle wartościowy. Tłumaczy bowiem wiele faktów, sytuacji, szczegółów, dotyczących życia i działalności Jezusa, które nie były do końca wyjaśnione. Pozwala to rozwijać osobistą refleksję nad tekstami Pisma Świętego oraz lepiej kształtować swoją postawę wiary. Komentarz nie ma ściśle naukowego charakteru lecz napisany w przystępnej formie, jest przeznaczony dla szerszego kręgu Czytelników. Jest to najnowsze wydanie uzupełnione, zaw. 760str., format A-5, w dwóch tomach.

Tomik Pochyleni nad słowami Pisma Świętego, są to niezwykle ciekawe biblijne rozważania  podane w poetyckiej formie. Wiersze są o współcześnie żyjącym człowieku, uwikłanym w zagubienie i samotność – posiadają pewną dyscyplinę, wskazującą na „Słowa Życia” zawarte w Piśmie Świętym; zaw. 83str, format A-5, tomik posiada Imprimatur.
Tomik jest – jak mówi sam autor Ks. Pfor dr hab. Franciszek Sieg SJ, jest poetycką kontynuacją dwóch poprzednich ksiąg. 
 
 
Jezus Chrystus - Poetycka wizja czterech Ewangelii. Jest to szczególne wydarzenie kulturalne, bowiem transkrypcja poetycka Ewangelii(Nowego Testamentu), jest jedynym takim przekładem w skali światowej, i zbliża treść świętej księgi człowiekowi. Jest to Pismo Święte napisane trzynastozgłoskowcem. Dzieło Harego Dudy zostało poddane procedurze oceny biblistyczno–teologicznej Kościoła (przez Kurię Biskupią w Opolu) i uzyskało „nihil obstat”, a ponadto zrecenzował je bardzo pozytywnie Zbyszko Bednorz, zaś równie pozytywnej recenzji językoznawczej dokonał dr Zdzisław Kampf. Dzieło otrzymało Imprimatur. Nr 876/12/I - decyzją z dnia 29 sierpnia 2012r. Wśród wielu pozytywnych opinii, prof. dr hab. Franciszek Antoni Marek, wskazuje na Harego Dudę jako jednego z najwybitniejszych literatów polskich.
Książka składa się z 352 str. Posiada specjalny papier, 9 kolorowych grafik znanego malarza Bolesława Polnara, twardą okładkę koloru bordowego, z tłoczonymi złotymi literami na stronie tytułowej i na grzbiecie. Oraz zaokrąglony grzbiet.

Elita – nie tylko kabaret – to tomik wierszy Jerzego Skoczylasa, naszego znanego satyryka z Kabaretu Elita, który przedstawia w nim swoje przywiązanie do Boga, pisze o ludziach, wartościach nieprzemijających, częstując czytelnika dawką solidnego humoru sprawia, że uśmiechamy się. O sprawach ważnych na wesoło, z wyczuciem i wyważeniem, z odpowiedzialnością za słowo – udawania, że należy do literackiej elity. Czytelnik łatwo się zorientuje jak wiele trafnych spostrzeżeń  dotyczących życia i jego istotnych dla człowieka spraw, zawarł autor w tomiku. Książka jest pisana wierszem rymowanym; posiada gwarancję na uśmiech.

Debata Sejmowa Jako Gatunek Wypowiedzi –książka Anety Majkowskiej, wpisuje się w nurt badań lingwistycznych poświęconych gatunkom mowy. Debata sejmowa  jako dynamiczne zdarzenie komunikacyjne nie doczekała się jeszcze  całościowego monograficznego opracowania. Dotychczas interesowano się głównie językiem polityków, tym bardziej cieszy fakt, że podjęto próbę opracowania tego nie łatwego interdyscyplinarnego tematu, wymagającego nie tylko wiedzy lingwistycznej, ale także socjologicznej, politycznej, prawniczej i psychologicznej. Duże znaczenie dla całości prowadzonych rozważań, ale także dla odbiorcy – czytelnika książki – ma Aneks, w którym zilustrowano zagadnienia komunikacji niewerbalnej. Debatę sejmową ...możemy potraktować jako swego rodzaju poradnik, który podejmuje wazne kwestie związane z rolą debaty oraz jej uczestników w sejmowej przestrzeni komunikacyjnej. Książka formatu B-5, 300str.Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN


Włodzimierz Bolecki, Modalności modernizmu

Książka jest pierwszą w Polsce próbą opisania literatury polskiej XX w. jako przykładu wschodnioeuropejskiego modernizmu. Autor nie adaptuje żadnej z istniejących koncepcji modernizmu w literaturze, lecz systematycznie wykłada własne ujęcie oparte na grze podobieństw i różnic z modernizmem zachodnioeuropejskim. W centrum jego teoretycznych i metodologicznych rozważań znajdują się zarówno zagadnienia historycznoliterackie, jak i historyczne, społeczne, polityczne, kulturowe. Odkrywcze analizy, zaskakujące interpretacje i bogactwo przykładów literackich powodują, że Modalności modernizmu są zarówno niezbędną pomocą w edukacji uniwersyteckiej, jak i ważnym głosem w dyskusji o literaturze nowoczesnej.

Ryszard Nycz,  Poetyka doświadczenia
W książce Poetyka doświadczenia. Teoria – nowoczesność – literatura Autor zarysowuje pewną koncepcję literatury oraz propozycję jej badania w sposób, który – w założeniu – respektować ma wielorakie powiązania tej literatury, jej teorii i metod jej badania z doświadczeniowym, kulturowym, cywilizacyjnym środowiskiem formacji nowoczesnej i późno- (bądź po-)nowoczesnej.
W części I Autor formułuje pogląd na temat specyfiki przedmiotowej badań humanistycznych; pogląd wyprowadzony z tradycji dyscypliny (studiów literackich), z możliwości jej wpływowej orientacji (poetyki intertekstualne) oraz z pism T.W. Adorna, jednego z najwnikliwszych filozofów i badaczy nowoczesnej kultury. W części II projektuję zmodyfikowaną formułę uprawiania teorii literatury, która zapobiec ma tyleż jej marginalizacji, co rozparcelowaniu (podporządkowaniu zwłaszcza antropologii lub/i studiom kulturowym). W części III próbowałem określić zadania refleksji krytycznoliterackiej, wystawionej na wyzwania, jakie przed nią stawiają przemiany w funkcjach i statusie narodowej literatury, modelach tożsamości oraz w relacjach między globalnym i lokalnym wymiarem współczesnej kultury. W części IV studia przypadków krytycznie testują tradycyjne przekonanie o wyłącznie aplikacyjnym charakterze interpretacji wobec teorii.
Rolę podsumowania pełni praca ostatnia Literatura: litery lektura. Zarysowuję tu zarówno koncepcję literatury jako poetyki doświadczenia właśnie, jak i szkic teorii jej pojmowania – w ramach której, w całości praktyk i procedur jej poznawania, proponuję wyróżnić trzy osobne, pod pewnymi względami, czynności: spontanicznego rozumienia, zrygoryzowanego intelektualnie interpretowania oraz doświadczenia czytania.


Józef Olejniczak, Miłosz. Autobiografia. Cztery eseje
Książka Józefa Olejniczaka należy do gatunku czy nurtu Miłoszologii polskiej – czegoś prawie takiego, jak los polski, mentalność polska, dziejowość polska – czyli pewnego obszaru myśli, w którym badacz, posługując się metodami swojej dyscypliny, np. literaturoznawstwa, szuka nieprostych odpowiedzi na pytania, których nie można nie zadać.
A nie można nie zadać pytań o krzyżowanie się Miłoszowej literatury z najbardziej zasadniczymi kwestiami storicismo Polacco, czyli tego, jak my, zbiorowość znad Wisły, wielokrotnie przekorzeniana, wynaradawiana, o kresowych tradycjach, mesjanistycznych tęsknotach, nabolałej pamięci, toksycznej polityce, ambiwalentnej religijności, sakralizowanym (i wyklinanym) języku, przechorowanym kulcie wieszczów itd., myślimy własną historię jako autobiografię.
Ten pomysł książki Józefa Olejniczaka, to otwarcie – świetne. Chodzi o autobiografię jako figurę rozumienia (za de Manem) i możliwość przedstawienia (mimesis) historii, która inaczej przedstawić się literacko nie daje, gdyż cały „zły wiek XX” jest nie do ogarnięcia w dziedziczonych gatunkach, gdyż się w nich utrwaliły XIX-wieczne światopoglądy, a też gdy mniej więcej od połowy XX wieku w literaturze dokonuje się wielki proces wymiany treści i kredytów zaufania między fikcją fabularną (powieścią) a autobiografią, pamiętnikiem, dziennikiem, esejem. A też rodzaj świadectwa jest inny. Wobec rzeczywistości „ukradzionej” przez totalitarne systemy, zakazy, cenzury, w stu odmianach nieprzedstawienia, sposób prezentacji ujawnić ma nie fakty, ale „fakturowanie” rzeczywistości, jej przeżycie, szorstkość materiału, urok i grozę konkretu, traumę, psychologię pamięci i odmiany wyparcia, polityczne i obyczajowe tło zachowań, genezy konfliktów – tego nie da się zrobić bez bardzo wyrafinowanych środków literatury, która, wyrzucana drzwiami fikcji, wraca oknem autobiografii.


Transformacja. Dramat polski po 1989 roku. Antologia

Pierwszy tom antologii Trans/formacja. Dramat polski po 1989 roku prezentuje dziesięć najważniejszych sztuk teatralnych powstałych w latach 90. XX wieku.
Literacko wyrafinowane, pełne intertekstualnych odniesień, sztuki te przywołują i przekształcają rozmaite style, poetyki i konwencje dramatyczne. Traktują je jednak w sposób nowoczesny, nie jako obowiązującą regułę, ale formalny sygnał sensu, świadome odwołanie do wybranej tradycji literackiej i teatralnej, która kryje określoną koncepcję rozumienia świata i człowieka. Kwalifikacje gatunkowe są w nich ostentacyjnie umowne i ruchome, jak umowna i zmienna od dwustu już lat pozostaje nasza perspektywa oglądu rzeczywistości. Dramat realistyczny igra tu z konwencją komediową i przekształca się w groteskę, groteska przybiera kształt baśni dramatycznej lub staje się nową formą misterium, misterium potrafi wyłonić się z dramatu utrzymanego w konwencji realizmu magicznego i melodramatu, a melodramat skrzyżować z dramatem jaźni czy pamięci. A wszystko to z pełną świadomością gry znaczonymi kartami, ale o najwyższą stawkę, jaką jest próba dramatycznego uchwycenia kondycji jednostek i całej zbiorowości w epoce wielkiej zmiany.

Baśnie Niderlandzkie
Prezentowana antologia jest pierwszym tego typu w Polsce zbiorem ludowych baśni niderlandzkiego obszaru językowego. W ich doborze autor przekładu kierował się zamiarem reprezentatywnego przedstawienia baśni z różnych rejonów i różnych czasów, jak i chęcią stworzenia książki atrakcyjnej dla czytelnika. W zbiorze znalazły się więc bajki zarówno zaczerpnięte z rękopisów - i publikowane tu po raz pierwszy - jak i z czasopism holenderskich, flamandzkich i fryzyjskich oraz z opublikowanych zbiorów bajek niderlandzkich, wśród nich również w wersjach gwarowych. Baśnie opatrzone są obszernym komentarzem zawierającym informacje filologiczne - źródło, miejsce i czas publikacji oraz uwagi etnograficzne i literackie, a także typologię według systematyki międzynarodowej.

Jan Tomkowski, Wojna książek. Biblioteka i historia literatury
Tematem naszych rozważań będą książki – te spoczywające na półkach bibliotecznych i te wędrujące po świecie. Książki znienawidzone i wzgardzone, kochane i podziwiane, czytane i zapomniane. A zwłaszcza już – książki obecne w innych książkach, dyskretni bohaterowie wielu tekstów literackich.
Moim jedynym celem było dodanie jeszcze jednej książki do Biblioteki (to słowo piszę czasem małą, a czasem dużą literą, mam nadzieję, że niezupełnie przypadkowo).
Może powinienem dodać, że nie uważam literatury polskiej za prowincjonalną, zaściankową ani też zasługującą na lekceważenie, z jakim się nieraz spotyka. Ale tego chyba nie trzeba jeszcze udowadniać naukowo.
(Fragment książki)
 Wydawnictwo JEDNOŚĆ


Dobre uczynki Cecylki Knedelek

Joanna Krzyżanek, ilustracje Zenon Wiewiurka
Przeczytajcie o wesołych perypetiach Cecylki i jej przyjaciół. Ta książka uczy czym jest wolontariat. Zachęca dzieci do czynienia dobrych uczynków. To pełna humoru i mądrych treści opowieść, która powinna znaleźć się na półce każdego dziecka.
 

Piraci.Przygoda, abordaż i wyspy skarbów
Serena Dei, ilustracje Michael Grieco
Niezwykła opowieść o awanturniczym życiu i przygodach piratów! Bogate źródło wiedzy na temat rodzajów okrętów, żagli, węzłów żeglarskich, broni czy nawigacji. W książce znajdziemy galerię najsłynniejszych piratów – opisom postaci towarzyszą piękne, realistyczne portrety.

Odkrywamy ekstremalny świat

Takiej książki jeszcze nie było: ekstremalnie zadziwiającej! ekstremalnie szokującej! ekstremalnie prawdziwej!  kipiącej porażającymi faktami, które przyprawią każdego o zawrót głowy. Książka opracowana we współpracy z Discovery Chanel.

Baśnie braci Grimm
Pokaźny zbiór 28 baśni, napisanych barwnym, pięknym językiem, zaprasza do refleksji i uwrażliwia na świat wartości. Przepiękne ilustracje i bogato zdobiona oprawa sprawiają, że może stać się  wspaniałym niepowtarzalnym prezentem na wiele okazji.

Bardzo pomysłowe eksperymenty

Ruth Gellersen, Ulrich Velte
Do zrobienia w domu i na dworze. Proponowane w książce eksperymenty nie są trudne, a wszystkie materiały potrzebne do ich przeprowadzenia łatwo dostępne. Idealny prezent dla dzieci w wieku 10-12 lat.


Naturalne sposoby pokonywania bólu

Luis Aliaga
Poznaj skuteczne, naturalne metody przezwyciężania bólu.  Czytając ten praktyczny poradnik zrozumiesz naturę bólu, poznasz najczęstsze dolegliwości bólowe oraz nauczysz się naturalnych metod ich eliminowania.